Uczniowie z klas 2a i 2b oraz 3ap i 3bp wraz z opiekunami spędzili trzy dni w sercu polskich Tatr. Grupa weszła na Gubałówwkę oraz Kasprowych Wierch ale był też czas relaksu na Krupówkach. Słoneczna pogoda sprzyjała górskim wędrówkom
- 09cze
Wycieczka do Zakopanego
5
- 01cze
Dzień Dziecka w LO
"Niech wszystkie dzieci z Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Wieruszowie będą zdrowe, szczęśliwe, wolne i bezpieczne! Niech ich anioł zawsze idzie przed nimi na wszystkich drogich ich życia"- napisała pani Jadwiga Tomalkiewicz, absolwentka LO.
Bardzo dziękujemyi również życzymy Naszym uczniom , aby byli szczęśliwi, bezpieczni, zdrowi, kreatywni i zawsze uśmiechnięci. Z okazji tak wspaniałego i radosnego święta wszyscy uczniowie otrzymali dziś słodką niespodziankę
- 01cze
Wolontariusze w przedszkolu
W dniu dzisiejszym grupa wolontariuszy z Liceum udała się wraz z dziećmi i wychowawcami z zaprzyjaźnionego Samorządowego Przedszkola im.K.Bezena w Wieruszowie do SP im. J.Korczaka.
Tu wolontariuszki pomagały jako animatorki w zorganizowanym dla dzieci pikniku z okazji Dnia Dziecka.Wszyscy wysłuchali koncertu zespołu "Spoko Loko", a jedną z atrakcji był przejazd bryczką. Na twarzach najmłodszych gościł cały czas uśmiech.
2
- 06cze
Włochy, Cividale del Friuli-dzień piąty
Relacja uczestników:
,,Piątek – był ostatnim dniem naszej wizyty w Cividale. Rano wszyscy razem wybraliśmy się do urzędu, gdzie powitała nas Pani burmistrz. Każdy kraj otrzymał drobny upominek oraz wszyscy dostaliśmy certyfikaty
Po wizycie w urzędzie udaliśmy się, aby zobaczyć „wirtualny balkon” – film ukazujący historie miasta w niekonwencjonalny sposób. Po seansie wróciliśmy do szkoły pracować nad e-magazynem. Gdy zjedliśmy lunch opuścili nas nasi przyjaciele z Francji, następnie pożegnaliśmy się z Duńczykami i poszliśmy na ostatni spacer do centrum. Przed naszym wyjazdem uściskaliśmy ostatni raz Włochów oraz Hiszpanów, zrobiliśmy ostatnie, pożegnalne zdjęcia i udaliśmy się na Weneckie lotnisko…’’ - Alicja, klasa 2b
18
- 06cze
Włochy, Cividale del Friuli-dzień czwarty
Relacja uczestników:
,,Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Cividale del Friuli. Udaliśmy się tam do Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie mogliśmy zobaczyć ślady Wenedów i Celtów, czyli dawnych cywilizacji zamieszkujących to miejsce. Wiele z pozostawionych po nich przedmiotów zawierało motywy zwierzęce.
Zostaliśmy podzieleni na grupy i staraliśmy się znaleźć jak najwięcej różnych gatunków wśród wielu różnych eksponatów. Następnie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Opowiedziano nam o jego przeszłości. Okazuje się, że Cividale zostało założone jako rzymskie municypium przez Juliusza Cezara w 50 p.n.e., a jego pierwotna nazwa brzmiała Forum Julii.
Zwiedziliśmy również piękną Katedrę Santa Maria Assunta oraz przeszliśmy się po pięknych uliczkach tego miasteczka. Znajduje się tam również kamienny most zwany Ponte del Diavolo (Most Diabła). Wiąże się z nim legenda, która głosi, że pomimo wysiłków mieszkańcy Cividale nie mogli zbudować mostu na rzece Natisone. Zawarli więc pakt z Diabłem: "Zbuduję most w zamian za duszę pierwszego, który go przekroczy." Kiedy diabeł dotrzymał słowa, mieszkańcy przynieśli na most worek i wyszedł z niego pies. Biorąc pod uwagę porozumienie, Diabeł nie miał innego wyjścia, jak odejść z duszą psa. Dzięki jego poświęceniu mieszkańcy Cividale mogą swobodnie przekraczać most po dziś dzień.
Po zwiedzaniu miasta wróciliśmy do szkoły, a resztę dnia spędziliśmy wśród rodzin i naszych nowych zagranicznych przyjaciół poznanych podczas projektu. Tego dnia miał również miejsce Dzień Republiki Włoskiej, upamiętnia on wydarzenia z 2 i 3 czerwca 1946 roku, kiedy we Włoszech przeprowadzono referendum narodowe, doty-czące nowego ustroju. Mogliśmy zobaczyć włoskie flagi wywieszone w wielu miej-scach oraz paradę idącą przez miasto."-Wiktoria, klasa 3bp
3
- 01cze
Włochy, Cividale del Friuli-dzień trzeci
Relacja uczestników: „Rozpoczęliśmy od wycieczki w góry nad rzeką Natisone, która przepływa przez Włochy i Słowenię.
Dowiedzieliśmy się w jaki sposób leśnicy obserwują zwierzęta żyjące na tych terenach. Okazało się, że można spotkać tutaj między innymi wilki, szakale, niedźwiedzie, sowy . Kolejnym etapem wycieczki było multimedialne muzeum etnograficzne w San Pietro w Słowenii poświęcone krajobrazowi od Alp Julijskich do Zatoki Triesteńkiej. Po południu w trakcie warsztatów każda grupa prezentowała zagrożone gatunki roślin i zwierząt w swoim kraju.’’- Kacper, klasa 2a
11
- 01cze
Włochy, Cividale del Friuli-dzień drugi
Relacja uczestników:
,,Rano wyjechaliśmy do Triest- miasta portowego nad Morzem Adriatyckim. Tutaj odwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Fizyki Teoretycznej (ICTP), które zostało założone przez Abdusa Salama w 1964 roku.
Centrum jest instytutem badawczym nauk fizycznych i matematycznych. Wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących zmian klimatycznych oraz odwiedziliśmy bibliotekę im. Marii Curie, w której znajduje się około siedemdziesiąt tysięcy książek. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji o naukowcach, którzy przybyli na badania do tego miasta. Kolejnym etapem było zwiedzanie XIX-wiecznego zamku Miramare w Zatoce Triesteńskiej wraz z przyległym parkiem. Po południu zapoznaliśmy się z ideą Slow Food odwiedzając jeden z najlepszych włoskich delikatesów- Eataly. Założyciele tych największych sklepów mieli cel aby nauczyć ludzi jedzenia po włosku-czyli delektowania się kuchnią śródziemnomorską, a także z poszanowaniem historii i tradycji. To cieszenie się z prostych produktów wysokiej jakości i lokalnych dostawców. Mieliśmy możliwość degustacji tych produktów oraz ich zakupu .’’ -Monika klasa 2b
14
- 01cze
Włochy, Cividale del Friuli-dzień pierwszy
Relacja uczestników:
,,Poniedziałek był pierwszym dniem w Cividale del Friuli, miasta w północnych Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, usytuowanego u stóp wschodnich Alp, niedaleko granicy ze Słowenią.
Rankiem spotkaliśmy się w sali wykładowej szkoły -ISTITUTO STA-TALE DI ISTRUZIONE SUPERIORE “PAOLINO D’AQUILEIA- jest to szkoła średnia kształcąca w kierunkach rolniczych i ekonomicznych.
Zostaliśmy powitani przez dyrektora oraz koordynatora projektu. Zadaniem wszystkich uczestników było przedstawienie swojej szkoły i miasta. Zapoznaliśmy się z bazą dydaktyczną placówki: laboratoriami, salami wykładowymi oraz należącymi do szkoły winnicami, winiarniami, ogrodami oliwnymi i uprawą kwiatów. Zaprezentowano nam proces produkcji sera wytwarzanego na bazie mleka pochodzącego od krów, które hodowane są w budynkach przy szkole. Podczas degustacji międzynarodowych specjałów mieliśmy okazję spróbować produkowanych w szkole serów. Oczywiście nie zabrakło w tym dniu tradycyjnej, włoskiej pizzy .’’- Julia, klasa 2b
11
- 01cze
Weekend w Wenecji
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dzielnicy Rialto. Podczas spaceru zachwyciła nas atmosfera miasta z wyjątkową architekturą- wąskie, brukowane uliczki, liczne mosty nad kanałami Rialto.
Duże wrażenie wywarł na nas najstarszy most, z którego roztacza się przepiękny widok na Canale Grande- najdłuższy i najstarszy kanał w Wenecji w kształcie odwróconej litery S. Obowiązkowym punktem zwiedzania był Plac Św. Marka, dzwonnice, Pałac Dożów, Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari i Bazylika Św. Marka. U wybrzeży Piazzetta rozpoczęliśmy rejs gondolą podczas którego zobaczyliśmy słynny Most Westchnień, dom rodzinny Marco Polo-podróżnika oraz Giacomo Casanovy-weneckiego uwodziciela z XVIII wieku . Wieczorem dotarliśmy do Cividale del Friuli, gdzie na nas czekały już rodziny goszczące. Od jutra zaczynamy pracę nad projektem.
14
- 24maj
Wycieczka rowerowa
W poniedziałek 23 maja uczniowie klasy 2B wraz z wychowawcą - panią Marleną Kik oraz opiekunem- panią Joanną Kalarus udali się na wycieczkę rowerową. Część uczestników skorzystała z rowerów szkolnych.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w mini zoo znajdującym się w agroturystyce „Pod Dębem”. To tam po raz pierwszy w życiu widzieliśmy na żywo renifery i okazało się, że nie mają one czerwonego nosa, jak w bajkach dla dzieci. Z ciekawostek o tych zwierzętach dowiedzieliśmy się, że kolor oczu renifera zależy od pory roku: latem mają złoty a zimą niebieski. Renifery mają w nosie gęstą sieć naczyń krwionośnych wypełnionych bogatą w tlen krwią i to właśnie stąd wzięła się historia czerwononosego renifera Rudolfa.
Podczas wizyty w tym pięknym miejscu mieliśmy możliwość karmienia alpak oraz osłów. Następnie udaliśmy się na działkę rekreacyjną „Nad Ługiem”, gdzie spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku. Były wspólne gry, zabawy, rozmowy. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Osowa „Pod Kostrzewą” za udostępnienie nam tego urokliwego miejsca na klasowe spotkanie integracyjne.
12
- 20maj
Francja, Clermont-I’Herault- 20.05.2022 r. (dzień piąty)
Relacja uczestników: „Ostatni dzień zaczęliśmy od pracy nad magazynem dotyczącym naszego pobytu we Francji. Każdy uczestnik projektu „Erasmus” został przydzielony do danego dnia i był odpowiedzialny za jego podsumowanie.
Następnie wypełniliśmy ankietę, będącą oceną całego projektu. Otrzymaliśmy certyfikaty oraz upominki. Nadszedł czas pożegnania, który był bardzo wzruszający dla nas wszystkich. Przez pięć dni pracowaliśmy nad dwoma celami: Życie pod wodą (cel 14) oraz Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje (cel 16). Wracamy do domu z nowymi znajomościami i kolejnymi doświadczeniami.” -Natalia, kl.3Ap
6
- 20maj
Francja, Clermont-I’Herault- 19.05.2022 r. (dzień czwarty)
Relacja uczestników: "Dzisiaj w liceum w Clermont realizowaliśmy cele punktu 16. „POKÓJ, SPRAWIEDLIWOŚĆ I SILNE INSTYTUCJE.” Wzięliśmy udział w obradach na wzór Parlamentu Europejskiego.
Jest to instytucja założona 30 marca 1966 r. w następstwie po wspólnym zgromadzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Parlament Europejski to organ parlamentarny Unii Europejskiej wybierany w powszechnych wyborach. Składa się z 705 członków, reprezentujących blisko 360 milionów wyborców z 27 krajów ( w 2020 r.). Współpracuje on z Radą UE. Odpowiedzialny jest za przyjmowanie, zmianę lub odrzucanie wniosków ustawodawczych, opracowanie i zatwierdzenie budżetu UE we współpracy z Rada Europejską.
W przygotowanych obradach parlamentu każdemu uczestnikowi została przydzielona rola: lobbysty, dziennikarza albo posła. Podczas symulacji obrad każda partia wygłosiła swoje zdanie na temat zmian artykułów dotyczących środowiska i gospodarki. Następnie odbyło się głosowanie o zatwierdzenie ustaw. Wieczorem na wszystkich uczestników projektu i rodziców czekał poczęstunek w towarzystwie muzyki wykonywanej na żywo przez zespół Grandes Gigues. Ostatnim punktem dnia była taneczna zabawa, która trwała do późnego wieczora".- Ola, kl.3Ap
15
- 19maj
Francja, Clermont-I’Herault- 18.05.2022 r. (dzień trzeci)
Relacja uczestników:
„Dzisiaj odwiedziliśmy zamek Templariuszy w La Couvertoirade. Jest to średniowieczny zamek, w którym mieszkało około 600 osób. Aktualnie społeczność miejscowości liczy 25 osób. Następnie pojechaliśmy nad jezioro Salagou, które jest bardzo wyjątkowym miejscem, ponieważ występuje tam czerwona gleba- terra rossa, ilasta zwietrzelina wapieni i dolomitów charakterystyczna dla okolic Montpellier i tutejszego klimatu śródziemnomorskiego.
Tu łowiliśmy ryby i krewetki oraz badaliśmy jakość wody poprzez wyławianie mikroorganizmów żyjących w rzece. Odkryliśmy, że francuskie wody są bardzo czyste i pozwalają na przeżycie wielu różnorodnych organizmów. Mieliśmy też możliwość zagrać z naszymi rówieśnikami w francuską grę „pétanque”. Około godziny 18.00 wróciliśmy i resztę wieczoru spędziliśmy u sowich rodzin.”- Michał, kl.3Ap
9
- 17maj
Francja, Clermont-I’Herault- 17.05.2022 r. (dzień drugi)
Relacja uczestników: „Dzisiaj odwiedziliśmy farmę ostryg w Bouzigues w regionie Oksytanii w departamencie Hearult. Dowiedzieliśmy się o procesie hodowli ostryg podczas rejsu łodzią po jeziorze Thau.
Następnie udaliśmy się do nadmorskiego muzeum, gdzie zapoznaliśmy się z historią hodowli ostryg w tym regionie. Zobaczyliśmy narzędzia rybackie wykorzystywane w okresie ostatniego stulecia. Hodowla ostryg jest bardzo pracochłonna i wymagająca pod względem warunków klimatycznych i wodnych. Będąc w tym regionie skosztowaliśmy tych regionalnych rarytasów.
Po południu odwiedziliśmy nadmorski kurort – Sete, który z jednej strony graniczy z Morzem Śródziemnym, a z drugiej ze słonowodnym jeziorem Etang de Thau. Znajduje się tutaj ważny port, z którego odbywają się rejsy międzykontynentalne. Sete jest nazywany również francuską Wenecją ze względu na Kanał Południowy, który ma tutaj swój początek.”- Jasiu, kl.2a
21
- 17maj
Francja, Clermont-I’Herault-16.05.2022 r. (dzień pierwszy)
Przedstawiamy krótką relację uczestników z pierwszego dnia pobytu w szkole w Clermont-I'Herault:
„O poranku wszyscy uczestnicy Erasmusa spotkali się w szkolnej auli. Uczniowie z Francji powitali nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich. Następnie udaliśmy się na spotkanie z burmistrzem miasta, który wraz dyrektorem szkoły wygłosili krótką przemowę.
Po zjedzeniu słodkiego śniadania, ufundowanego przez urząd, udaliśmy się z powrotem do szkoły. Wzięliśmy udział w zajęciach integracyjnych mających przełamać lody między uczestnikami. Następnie każda z grup zaprezentowała swój kraj, szkołę oraz tradycje. Kolejnym punktem było przygotowanie się do czwartkowych warsztatów. Po nich udaliśmy się na obiad w stołówce szkolnej. Po przerwie obiadowej odbyła się lekcja chemii na temat zanieczyszczenia wody. Po krótkim czasie wolnym przeszliśmy na warsztaty przygotowujące do wykonania gazetki na temat wyjazdu. Po tych zajęciach wszyscy udali się ze swoimi rodzinami goszczącymi do domu.” – Mateusz
18
- 16maj
Uczniowie „Kopernika” na południu Francji
W sobotę 14 czerwca kolejna grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Wieruszowie poleciała na południe Francji realizować założenia projektu Erasmus +.
6Tym razem uczniowie goszczą w partnerskiej szkole Clermont- I'Hérault. Pierwsze dwa dni pobytu we Francji uczniowie spędzili w Paryżu- grupa w ciągu intensywnego zwiedzania zobaczyła Katedrę Notre-Dame de Paris, Luwr, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Panteon. Obowiązkowym punktem programu była wieża Eiffla. Wszyscy do perfekcji opanowali poruszanie się paryskim metrem. Paryż jako stolica światowej mody, miasto zakochanych, zachwycił wszystkich swą niepowtarzalną atmosferą.
W stolicy Francji grupa spotkała absolwentkę Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie- Natalię Krawczyk, która jest obecnie studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w Paryżu realizuje program Erasmus+ dla studentów.
W niedzielne popołudnie wszyscy dotarli do rodzin goszczących do Clermont I’Heraul. Część uczniów zna się już, dzięki wcześniejszej wizycie w Wieruszowie, która miała miejsce jesienią 2021 r. Od poniedziałku wszyscy uczestnicy rozpoczęli pracę nad kolejnymi założeniami programu Erasmus + „EUROHOPE”. Tym razem są to:
- Pokój , sprawiedliwość i silne instytucje (cel 16.)
- Życie pod wodą (cel 14.)
Tygodniowy pobyt będzie kolejny raz okazją do dyskusji o ekologii i prezentacji rezultatów prac dotyczących zrównoważonego rozwoju. To również niepowtarzalna możliwość rozwijania kompetencji językowych- przypomnijmy, że językiem komunikacji jest język angielski.
- 29kwi
Pożegnanie maturzystów w wieruszowskim „Koperniku”
29 kwietnia 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Wieruszowie odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas trzecich.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Martyna Domal, powitała gości:
- Starostę Wieruszowskiego Stefana Pietrasa
- Wicestarostę Wieruszowskiego Marka Kanickiego
- Ojca Przeora Piotra Piechockiego
- Przedstawiciela Rady Rodziców Iwonę Kaźmierską- Małyskę
oraz Dyrekcję Szkoły, Grono Pedagogiczne, absolwentów i ich rodziców.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor ZSO. Pan Włodzimierz Matyja zwrócił się do tegorocznych maturzystów z gratulacjami ukończenia szkoły i podkreślił, że rozpoczynają nowy, ważny etap w swoim życiu: “Świadectwa, które dziś otrzymujecie, traktujcie jak przepustki do dalszych życiowych sukcesów. Bądźcie dobrymi ambasadorami tej Szkoły, swoją postawą rozsławiajcie jej imię, wciąż pozostajecie przecież jej częścią. Niech we wspomnieniach pozostaną wam wszystkie wspaniałe chwile, które wspólnie spędziliście tu, pod okiem Mikołaja Kopernika ale również te z nauki zdalnej, kiedy Wasi koledzy i nauczyciele pojawiali się na ekranach komputerów.”
Następnie Dyrektor ZSO wręczył najlepszym absolwentom nagrody i wyróżnienia.
W tym roku Nagrodę Patrona Szkoły otrzymała Marta Taras. To najważniejsze wyróżnienie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie.
Pan Stefan Pietras wręczył Nagrody Starosty Wieruszowskiego trzem najlepszym absolwentom. Otrzymały je:
Marta Taras
Małgorzata Mieszała
Magdalena Mieszała
Nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymali:
1. Marta Taras
2. Magdalena Mieszała
3. Małgorzata Mieszała
4. Maria Połomska
5. Hubert Pastusiak
6. Natalia Chwał
7. Julia Cieplik
8. Amelia Michalczyk
9. Natalia Winkowska
10. Maja Betka
11. Julia Górka
12. Kacper Kos
Statuetki za działalność w mediach szkolnych, głównie w szkolnej telewizji LOwierTV, powędrowały do: Marii Połomskiej, Anety Mielcarek i Natalii Winkowskiej.
Statuetki za działalność artystyczną otrzymali: Amelia Michalczyk, Kacper Kos i Dominika Derdak.
Za trzyletnią pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego wyróżnieni zostali: Kacper Kos, Amelia Michalczyk, Magdalena Mieszała, Małgorzata Mieszała i Filip Hadryś.
Statuetki za osiągnięcia sportowe otrzymali: Hubert Napierała, Julia Cieplik i Klaudia Wojewoda.
Nagrody książkowe za pracę w Szkolnym Kole Pisarskim ,,Copernicus” powędrowały do: Marty Taras, Natalii Winkowskiej, Weroniki Owczarek i Gabrieli Śmigielskiej.
Stypendia za wyniki w nauce w II semestrze klasy trzeciej otrzymali:
1. Magdalena Mieszała
2. Małgorzata Mieszała
3. Maria Połomska
4. Hubert Pastusiak
5. Julia Cieplik
6. Marta Taras
7. Natalia Winkowska
8. Amelia Michalczyk
9. Julia Górka
Stypendium za osiągnięcia sportowe otrzymał Hubert Napierała.
Po wręczeniu świadectw wszystkim absolwentom, głos zabrała Marta Taras – laureatka Nagrody Patrona Szkoły, która w imieniu maturzystów pożegnała Grono Pedagogiczne oraz młodszych kolegów i koleżanki: ,, Nasza przygoda z ,,Kopernikiem” pozostanie w naszej pamięci jako ważna życiowa lekcja z wytrwałej pracy, tworzenia więzi i podejmowania wyzwań. Wszystkie te doświadczenia pozwoliły nam ukształtować samych siebie oraz wyznaczyć cele na przyszłość. W dorosłym życiu z pewnością niejednokrotnie będziemy wracać myślami do szkolnych lat, by wspominać ważne wydarzenia i wartościowych ludzi, których tutaj spotkaliśmy. Dziękujemy za oddanie, otwartość oraz życzliwość, które wielu z nas pomogły uwierzyć w siebie. Z tego miejsca bardzo dziękuję pani Teodorze Ziembie i panu Jarosławowi Soleckiemu za ukazanie nowych ścieżek rozwoju, dzięki którym miałam przyjemność reprezentować nasze Liceum w wojewódzkiej i ogólnopolskiej czołówce.”
Muzycznym upominkiem od absolwentów była piosenka wykonana przez Amelię Michalczyk, której akompaniował Kacper Kos.
Następnie głos zabrały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, które w imieniu całej społeczności szkolnej zwróciły się do absolwentów w następujących słowach: ,,Życzymy Wam odwagi w życiu, zapału i entuzjazmu. Pamiętajcie, że jesteście wartościowymi ludźmi, którzy śmiało mogą realizować swoje marzenia. Pamiętajcie, że człowiek uczy się przez całe życie, nie tylko wtedy, gdy siedzi w szkolnej ławce”. Nie zabrakło także utworów muzycznych oraz upominków, które będą przypominać absolwentom chwile spędzone w szkole.
Uroczystość zakończyła się bardzo miłym i wzruszającym akcentem - piosenką wykonaną przez wszystkich maturzystów.
W ten sposób społeczność Liceum zakończyła pewien etap w życiu kolejnego już rocznika „Kopernika”. Po raz ostatni żegnaliśmy absolwentów gimnazjów. Dla tego rocznika były to 3 lata edukacji, które upłynęły pod znakiem pandemii i nauki zdalnej, ale nie pozbawione były emocji i ważnych wydarzeń.
18
- 28kwi
Powiatowa uroczystość z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja
28 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie odbyła się powiatowa uroczystość z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja.
3W obchodach udział wzięli:
Starosta Wieruszowski Stefan Pietras
Wicestarosta Wieruszowski Marek Kanicki
Członek Zarządu Powiatu Wieruszowskiego Adam Musiała
radni Rady Powiatu Wieruszowskiego
dyrektorzy szkół, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek powiatowych
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie
przedstawiciele gmin powiatu wieruszowskiego
oraz uczniowie i nauczyciele LO, w tym młodzież ukraińska ucząca się w oddziale przygotowawczym zorganizowanym w naszej szkole.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, po czym głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Wieruszowie. Pan Włodzimierz Matyja powitał wszystkich gości oraz nawiązał do wydarzeń z 1791 roku podkreślając, że Święto Konstytucji 3 Maja jest dniem dumy narodowej i historycznej refleksji.
Następnie głos zabrał Starosta Wieruszowski, który przybliżył realia historyczne związane z uchwaleniem pierwszej w Polsce konstytucji oraz zaznaczył , że w dzisiejszych czasach pojęcia, takie jak wolność, suwerenność i bezpieczeństwo kraju są szczególnie ważne. Następnie Starosta Wieruszowski odniósł się również do sytuacji w Ukrainie.
Aby uczcić pamięć tego wydarzenia, uczniowie ZSO zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który podkreślił historyczne znaczenie Konstytucji z 1791 r. Celem programu artystycznego było kształtowanie postawy szacunku wobec ojczyzny oraz umacnianie poczucia przynależności narodowej. Przedstawione przez młodzież treści w ciekawy sposób pogłębiły również wiedzę na temat historii naszego kraju.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał Dyrektor Szkoły, który podziękował młodzieży oraz wychowawcom, pani Magdalenie Stachulec i pani Joannie Kalarus, za przygotowanie ważnej lekcji historii. Następnie odniósł się do obecnej sytuacji w Ukrainie: „Nasze wspólne wiosenne świętowanie ma miejsce w czasie wyjątkowym. Nie możemy zapomnieć, że wśród nas są również ci, których okrutna napaść wojsk Putina zmusiła do ucieczki ze swojej pięknej Ukrainy. Przyszło nam dziś świętować w czasie, w którym za naszą wschodnią granicą giną niewinni ludzie, bohaterscy obrońcy Charkowa, Mariupola, ofiary terroru w Buczy i Kijowie. Chcielibyśmy na zakończenie naszego spotkania zaproponować Państwu wysłuchanie pieśni, która jest wyrazem wsparcia dla Ukrainy. Pozdrawiam dzielny naród ukraiński. Pozdrawiam naszą partnerską szkołę z Nikopola nad Dnieprem. Sława Ukrainie! A teraz »W hołdzie i z nadzieją!«”
Uroczystość po raz kolejny stała się okazją do pokazania talentów muzycznych młodzieży z „Kopernika”. Siłę swego głosu w utworach solowych pokazały Amelia Michalczyk i Nikola Barczak. Do większości utworów akompaniował Kacper Kos. Inscenizację przygotowali uczniowie z klas IA, IB, IIA i IIIAp. Niezawodni okazali się Sebastian Lis, Filip Kowalczyk i Jakub Górecki, którzy byli odpowiedzialni za obsługę techniczną. Piękną dekorację przygotowała pani Jolanta Moska.
12
- 26kwi
Bajkowe pożegnanie maturzystów
Dzisiaj - we wtorek przeżywaliśmy w "Koperniku" bajkowe pożegnanie maturzystów 2022! Tak, tak, Kochani Maturzyści! Wasz czas w tej "bajce" już się kończy! Ale nie martwcie się - znajdziecie sobie nową bajkę! Życzymy Wam powodzenia w poszukiwaniach!!!
6
- 25kwi
Młodzież z Ukrainy z LO na koncercie w Łodzi
W sobotę 23 kwietnia młodzież z Ukrainy, która uczy się w Liceum w oddziale przygotowawczym, wyjechała do Łodzi na koncert Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.
Muzycy z Kijowa uzyskali specjalne pozwolenie na wyjazd z kraju w trasę koncertową. Sobotni koncert odbył się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W programie koncertu znalazły się utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do dzieł XX wieku, a także jeden z najpopularniejszych utworów Henryka Wieniawskiego.
Europejska trasa koncertowa orkiestry rozpoczęła się 21 kwietnia 2022 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, 23 kwietnia orkiestra zagrała w Łodzi a następnie wyrusza na tournée do Niemiec, gdzie zagra m. in. w Berlinie, Hamburgu czy Dreźnie.
Młodzież z Ukrainy wraz z opiekunami wyjechała do Łodzi już w południe. Przed koncertem był czas na spacer po Łodzi oraz ciepłą kolację. Atmosfera podczas koncertu była wyjątkowa, podniosła, pełna wzruszeń. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z najsłynniejszym polskim skrzypkiem Januszem Wawroskim oraz przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego.
Wyjazd na koncert był możliwy dzięki wielu sponsorom i ludziom dobrej woli:
- bilety na koncert ufundował Marszałek Województwa Łódzkiego
- dojazd do Łodzi i posiłek zasponsorowała Gmina Czastary
- firma TUDOR Sp. z o.o. ufundowała dla chłopców białe koszule , w których młodzież pojawiła się na koncercie
- Samorząd Uczniowski LO sfinansował napoje i herbatę
Grupa dziękuje Starostwu Powiatowemu w Wieruszowie za pomoc w organizacji wyjazdu, kierowcy- panu Jakubowi Olejniczakowi oraz opiekunowi grupy- pani Marii Jakubczyk.
6
News archive