• Rzecznik Praw Dziecka

• Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka, a w szczególności:

• prawa do życia i ochrony zdrowia,
        • prawa do wychowania w rodzinie,
        • prawa do godziwych warunków socjalnych,
        • prawa do nauki.

Rzecznik podejmuje działania na rzecz zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości (art. 3 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka). Wypełnienie tych zadań wymaga ochrony dziecka przed wszelkimi przejawami przemocy, okrucieństwa, wyzysku, a także przed demoralizacją, zaniedbaniem i innymi formami niewłaściwego traktowania.

Przedmiotem troski Rzecznika są wszystkie dzieci; szczególną opieką otacza dzieci niepełnosprawne, które mają utrudniony start życiowy.

Rzecznik wykonując swoje uprawnienia, kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji RP, Konwencji o Prawach Dziecka i ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka, w tym zwłaszcza:

• zasadą dobra dziecka,
        • wszystkie działania podejmowane są w najlepiej pojętym interesie dziecka,
        • zasadą równości,
        • troską o ochronę praw każdego dziecka,
        • zasadą poszanowania odpowiedzialności, praw i obowiązków obojga rodziców za rozwój i wychowanie dziecka.

Rzecznik podejmuje działania przewidziane w ustawie z własnej inicjatywy, biorąc pod uwagę napływające do niego informacje wskazujące na naruszenie praw lub dobra dziecka. Zajmuje się przypadkami indywidualnymi, jeśli nie zostały one wcześniej rozwiązane we właściwy sposób mimo, że wykorzystano dostępne możliwości prawne. Rzecznik nie zastępuje wyspecjalizowanych służb, instytucji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziecka, lecz interweniuje w sytuacji, kiedy dotychczasowe procedury okazały się nieskuteczne bądź ich zaniechano.

Adres Biura:

Rzecznik Praw Dziecka

ul. Chocimska 6

telefon: (22) 583 66 00

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku
        w godzinach 08.15-16.15.

Adres poczty elektronicznej:

rpd@brpd.gov.pl

źródło: https://brpd.gov.pl/https://brpd.gov.pl/

• Dziecięcy Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

• Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?

Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.Dbamy o ochronę twojej prywatności oraz danych osobowych.

Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.