• Paczka z Ukrainy

• święta, święta  i ...po świętach :((  Jednak tym razem powrót do szkoły osłodziła Klubowiczom paczka z Ukrainy, która dotarła  zaraz po świętach! Miło tak po upominkach bożonarodzeniowych otrzymać kolejny prezent. Poza tym mamy co poczytać, bowiem nasi przyjaciele, podobnie jak my, załączyli portfolia nowych uczestników wymiany międzynarodowej. Czas więc na lekturę.  Dziękujemy!!

• Wideokonferencje

• 29.grudnia miało miejsce kolejne spotkanie „na żywo” licealistów należących do Klubu Współpracy Międzynarodowej z zaprzyjaźnioną szkołą na Ukrainie.

Jak zwykle taka konferencja budzi emocje. Nigdy nie wiemy do końca, jakie niespodzianki przyniesie rozmowa i jakie tematy będą poruszane. Dlatego za każdym razem nasi uczniowie zdają egzamin z tzw. „rozmowy na każdy temat”

Tym razem nie było inaczej, trzeba  przyznać, że strona ukraińska zawsze nam imponuje, podobnie, jak moi uczniowie. Wysłaliśmy również upominki bożonarodzeniowe, mając nadzieję, że dojdą na czas:))

• Wszechstronna współpraca

• Świąteczna paczka
      • Nasza współpraca z zaprzyjaźnioną szkołą z Ukrainy jest już wszystkim znana. Wielką niespodzianką była świąteczna paczka, która dotarła do nas w poniedziałek. Cieszyliśmy się z niej razem- Klubowicze, dyrektor i opiekun grupy. Okazało się, że był to prezent świąteczny dla nas od naszych przyjaciół z Ukrainy. Na co dzień widzimy i słyszymy się przez Skypa, na którym rozmawiamy i uczymy się nawzajem. Tym razem dostaliśmy upominki, które możemy dotknąć a nawet spróbować! Słodycze, książki, upominki świąteczne. Jest nam niezmiernie miło i bardzo dziękujemy- z całego serducha. Dodajmy, że my też wysłaliśmy prezent i wiemy, że dotarł!. Z niecierpliwością czekamy na odzew!

• Lekcje języka polskiego
      • W ramach współpracy międzynarodowej Liceum Ogólnokształcącego z Pridnieprowską Ogólnokształcącą Szkołą I-III stopnia Rejonu Nikopolskiego na Ukrainie, działa Klub, którego wytyczonym przez nas i dyrekcję szkoły na Ukrainie kierunkiem działania w roku szkolnym 2014/2015 jest głównie nauka języka polskiego po rosyjsku. Nasi partnerzy pozyskali już podręczniki do nauki naszego języka, z którego korzystamy i my, przygotowując się do każdej video lekcji.

Jest to więc działanie z obopólną korzyścią, ponadto z  wyjątkowym doświadczeniem. Dostarcza również naszym uczniom umiejętności pedagogicznych. Tak podniesiona poprzeczka jest dla nas nie lada wyzwaniem. Wszyscy, zarówno Ukraińcy, jak i nasi uczniowie, chętnie w tym przedsięwzięciu uczestniczą. Nie co dzień zdarza się uczyć Ukraińców języka polskiego po rosyjsku w myśl platformy live e-learning.

• Konferencje na żywo
      • Współpracujemy ze szkołą z Ukrainy i w ramach tego uczymy się języka rosyjskiego, a naszych kolegów z zagranicy nauczamy języka polskiego.

Zanim przyszłam do liceum, dużo słyszałam o KWM od moich sióstr, które udzielały się już wcześniej w klubie. Zainteresowało mnie to, ja również chciałam poznać nowych ludzi i nauczyć się języka z praktycznej strony.

Spotykamy się 2 razy w tygodniu: raz, aby przygotować się do konferencji i drugi na lekcji ‘na żywo’. My doskonalimy język rosyjski a uczniowie z Ukrainy uczą się naszego języka. Pomysł takich lekcji jest najlepszym sposobem na naukę języka obcego. Mimo potknięć lingwistycznych, jest naprawdę wesoło. Nie jest to takie proste zadanie, ale przynosi wiele radości i satysfakcji.

Gościliśmy na lekcji byłego ucznia szkoły, z którą współpracujemy, co jest namacalnym dowodem, że warto się angażować i doświadczyć czegoś nowego.

Jola, II c

• Rozwijanie pasji
      • KWM polega przede wszystkim na swobodzie komunikacji z innymi ludźmi, poznaniu ich kultury, języka i tradycji.Jestem tutaj, ponieważ dzięki temu mam możliwość doskonalenia języka obcego, który będę zdawać na maturze.

Co robimy? Spędzamy czas , dobrze się bawiąc. Najważniejsze jest to, że poznajemy swoje światy na zasadzie wzajemności i wymienności, że możemy pokazać innym nasz język, kulturę  i oczywiście pokazać nas samych.

Pomysł lekcji na żywo bardzo mi się podoba, ponieważ możemy usłyszeć język rosyjski w oryginale. Dla mnie nie jest to łatwe zadanie. Bardzo często wstydzę się nowych ludzi, a nasze spotkania pozwalają mi pokonać lęk. Lekcje na żywo uczą spontaniczności i refleksu.

Dzięki KWM pokonuję bariery językowe i samorealizuję się.

Patrycja, III d

• Pokonywanie barier językowych
      • W KWM staramy się poznać i (jak sama nazwa wskazuje), nawiązać współpracę z ludźmi zza granicy. Obca kultura i obcy język- to teoretycznie bariery komunikacyjne. Tak naprawdę jednak dzięki tym problemom dużo łatwiej nawiązują się więzi międzyludzkie. Chyba właśnie dlatego wszyscy poświęcamy swój wolny czas na KWM- żeby poznać coś nowego, spróbować nietypowych doświadczeń.

A doświadczenia są i to niebanalne. Uczymy naszych znajomych z Ukrainy języka polskiego po rosyjsku. Z pewnością to niełatwe zadanie ( wydawać się takim może tylko przed faktyczną lekcją) , ale niezwykle satysfakcjonujące, a przede wszystkim poszerzające nasze horyzonty.

Janusz, III a

• Nowe doświadczenia
      •  Uczestniczę w klubie, ponieważ chcę poznać nowych ludzi i zdobyć ciekawe doświadczenia.

Lekcje na żywo to doskonała okazja do doskonalenia swoich umiejętności językowych i dobra zabawa. Nauka obcokrajowców języka polskiego jest bardzo trudnym zadaniem, wszystko odbywa się na żywo i wszystko w języku obcym.

Uczennica kl. II a