• Rok szkolny 20023/24

• 16.10.2023-20.10.2023

• W dnaich 16.10.2023- 20. 10. 2023 gościliśmy w szkole grupę 10 uczniów wraz  z opiekunami ze szkoły w Clermont- I'Hérault we Francji. Pobyt uczniów był możliwy dzięki realizacji  programu Erasmus +,  w ramach którego wieruszowskie Liceum otrzymało dotację w wysokości 9423,00 Euro na wymianę uczniowską w roku szkolnym 2023/24.

Uczniowie z obu krajów  przez pięć dni  realizowali założenia projektu dotyczące ekologii, głównie  redukcji plastiku w życiu codziennym każdego obywatela, dyskutowali o sposobach ograniczenia tego tworzywa. Młodzież wzięła udział w  warsztatach chemicznych, pracach projektowych dotyczących ekologii, wycieczce do sortowni śmieci oraz do muzeum wody Hydropolis we Wrocławiu.

Ważnym elementem wymiany było polepszanie kompetencji z języka angielskiego , gdyż językiem komunikacji całości projektu był właśnie język angielski.

• 02.03.2024 - 08.03.2024

•     Grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie wraz z opiekunami w dniach 02 – 08 marca 2024 r. przebywała w Clermont l'Herault  we Francji w ramach programu Erasmus +.

Młodzież z wieruszowskiego „Kopernika” oraz  z Francji i Słowenii pracowała nad tematem ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.Tygodniowy pobyt rozpoczął się od zwiedzania stolicy  Francji -Paryża i jego najważniejszych zabytków.

• Wieruszów- Clermont- I'Hérault

• Warsztaty chemiczne
      • Młodzież z obu szkół wzięła udział w warsztatach chemicznych. Dyskutowała także o możliowściach redukcji plastiku.

• Wycieczki
      • Uczesnticy projektu wzięli udział w wycieczce do sortowni odpadów w Olszowej, gdzide zapoznali się z porocesem   z procesem recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. W przedosatni dzień działań cała grupa spedziła we Wrcoławiu, gdzie m.in. odiwedziła muzueum wody HYDROPOLIS.

• Pozostałe inicjatywy
      • Mlodzież wzięła udział w akcji Czytania na przerwie, szkolnej dyskotece, zajęciach sportowych.

• Warsztaty ekologiczne
      • Pierwszy dzień  w partnerskiej szkole w Clermont l'Herault   rozpoczął się tradycyjnie od zajęć integracyjnych, poznania szkoły, miasta oraz najbliższej okolicy.
        Ważnym elementem całego pobytu były dyskusje w języku angielskim na temat ekologii oraz działania dotyczące redukcji plastiku. Jednym z zadań, które mieli do wykonania uczestnicy,  było uszycie toreb na zakupy przy użyciu materiału z recyklingu czy lepienie w glinie.

• Sortownia śmieci w Saint-Thibéry
      • Aby zwrócić uwagę młodych ludzi na uciążliwy problem odpadów, które niszczą bioróżnorodność, grupa odwiedziła sortownię śmieci w Saint-Thibéry, w departamencie Herault. Ważnym punktem zwiedzania zakładu był wykład, podczas którego prelegentka wyjaśniła proces recyklingu, czyli przetwarzanie odpadów w formę użyteczną dla społeczeństwa.

• Komunikacja w j.angielskim
      • Językiem komunikacji projektu jest j.angielski. Wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspólnej lekcji języka angielskiego, podczas której brali udział w grach integracyjnych oraz quizach.

Uczestnicy zwiedzili wioskę Saint-Guilhem-le Desert z jego benedyktyńskim klasztorem, wioskę Saint-Jean de Fos z historią lokalnego garncarstwa oraz Montpellier – miasto w regionie Oksytania ze swoimi wspaniałymi zabytkami architektury.