Erasmus+ to unijny program w dziedzinie edukacji, szkoleń młodzieży i sportu, którego jednym z głównych założeń jest integracja z innymi krajami Unii Europejskiej. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie wraz ze szkołami partnerskimi:
- Ies Eduardo Primo Marques ( Carlet, Hiszpania),
- Istituto Statale Istruzione Superiore Paolino D'Aquileia (Cividale del Friuli, Włochy),
- LGT RenéGosse (Clermont l'Hérault, Francja),
- Bohrskolen (Esbjerg, Dania)
pozyskało fundusze na realizację projektu „EUROHOPE’’ na lata 2019-2021.
Głównym zadaniem projektu jest praca nad założeniami Celów Zrównoważonego Rozwoju – „Przekształcamy nasz świat”.
Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zawierająca Cele Zrównoważonego Rozwoju została przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku. Agenda określa 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Dotyczą one osiągnięć w 5 obszarach: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo.
Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, takich jak ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, równość płci, zmiany klimatu, zrównoważony rozwój, pokój czy sprawiedliwość społeczna. Realizacja celów i zadań jest monitorowana na całym świecie odpowiednimi wskaźnikami.
W projekcie EUROHOPE każda szkoła partnerska skupia się na dwóch celach:
Hiszpania: Zrównoważone miasta i społeczności (cel 11.)
Działania w dziedzinie klimatu (cel 13.)
Polska: Dobre zdrowie i jakość życia (cel 3.)
Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (cel 12.)
Włochy: Zero głodu (cel 2.)
Życie na lądzie (cel 15.)
Francja: Innowacyjność przemysł, infrastruktura (cel 9.)
Życie pod wodą (cel 14.)
Dania: Równość płci (cel 5.)
Czysta i dostępna energia (cel 7.)
Wszyscy uczestnicy projektu pracują w grupach międzynarodowych na platformie eTwinning, przygotowując się do kolejnej mobilności. Zadaniem każdej szkoły partnerskiej jest przedstawienie swoich spostrzeżeń, pomysłów i rozwiązań podczas wizyty w danym kraju.
Zaplanowaliśmy następujące terminy spotkań:
Hiszpania: listopad 2019, Polska: marzec 2020, Włochy: kwiecień 2020, Dania: listopad 2020, Francja: kwiecień 2021
Udało nam się zrealizować tylko spotkanie w Hiszpanii. Ze względu na pandemię COVID-19 wizyta naszych partnerów w Polsce oraz pozostałe mobilności zostały zawieszone.
Działania koordynatorów oraz uczniów ograniczają się niestety tylko do wideokonferencji. W ten sposób podtrzymujemy kontakty z naszymi partnerami. Dzięki przychylności Agencji Narodowej, realizacja projektu została wydłużona do czerwca 2022. Mamy nadzieję , że wkrótce Europa pokona pandemię i będziemy mogli kontynuować pracę spotykając się z naszymi przyjaciółmi w realnym świecie, a nie tylko wirtualnym.
Członkowie projektu Erasmus+