Dziś nasza szkoła bierze udział w corocznej „Akcji Żonkile” we współpracy z Muzeum Polin. W klasach, na zajęciach z j. polskiego i historii, podejmowaliśmy temat wybuchu powstania w warszawskim getcie. Zanim jednak do tego doszło, został zorganizowany poranny happening, który, choć na moment, mógł przypomnieć to, co wydarzyło się 80 lat temu. W tej niecodziennej, jak na szkolne warunki, aurze zatrzymaliśmy się na chwilę refleksji i zadumy nad losem człowieka, którego dotknął ale i zawsze jeszcze może dotknąć, holocaust. W tym roku Muzeum Polin poświęciło 80. obchody wybuchu powstania losom ludności cywilnej . Nasza wystawa to fragmenty wspomnień ludzi, którzy przeżyli Shoah
Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach została stworzona poruszająca animacja dla uczniów i uczennic, której premiera miała miejsce o 8.00 i którą można obejrzeć na kanale Muzeum Polin.
Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów. Jest to około 50 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.
19. kwietnia 1943 roku, dokładnie 80 lat temu, wybuchło POWSTANIE W GETCIE ŻYDOWSKIM w Warszawie.
Niemcy stworzyli getto w 1940 roku i zamknęli w nim ponad 400.000 Żydów. Dziesiątki tysięcy zginęło z powodu chorób i głodu, a dwa lata później naziści rozpoczęli deportację więźniów do obozu zagłady w Treblince.
Jesienią 1942 roku w getcie warszawskim pozostało już tylko ok. 60.000 osób.
19 kwietnia 1943 roku rozpoczynała się zarządzona przez Heinricha Himmlera akcja ostatecznej likwidacji getta. Wszyscy Żydzi mieli zostać schwytani, zabici albo wywiezieni do obozów zagłady. Tego dnia ludzie stanęli do walki.
Powstanie nie miało żadnych celów militarnych, jego uczestnicy zdawali sobie sprawę, że wobec uzbrojonych nazistów nie mają żadnych szans. To była ich ostateczna odpowiedź, GEST DESPERACJI WOBEC OKRUCIEŃSTWA I LUDOBÓJSTWA. Wiedzieli, że zginą, ale chcieli zginąć walcząc...
Tego dnia niemieckie oddziały, liczące 2 tys. ludzi, wspierane przez czołgi i wozy pancerne, weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Do walki z nimi stanęła Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). Naziści byli bardzo brutalni w odpowiedzi.
Walki trwały do 16 maja. Tego dnia wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem Wielką Synagogę, a dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop zapisał w swoim raporcie: "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!". Potem Niemcy zrównali teren getta z ziemią.
MUZEUM POLIN od wielu lat promuje akcję edukacyjną ŻONKILE.
TE KWIATY SĄ SYMBOLEM PAMIĘCI, SZACUNKU I NADZIEI, a związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę Powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19. kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, najczęściej były to właśnie żonkile.
Nasze liceum od lat współuczestniczy w akcji.