- 17kwi
- 15kwi
Katyń - pamiętamy
W poniedziałek, z racji przypadającej w niedzielę kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Samorząd Uczniowski - wraz z Dyrekcją, złożył kwiaty i zapalił znicz przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Tablica, tuż przy Dębie Katyńskim, znajduje się przed budynkiem naszej szkoły.
13 kwietnia 1943 r. świat dowiedział się o zbrodni popełnionej na polskich oficerach więzionych przez sowieckie NKWD. Tego dnia okupujący terytorium ZSRR Niemcy odkryli w lesie katyńskim masowe groby polskich oficerów. Do tego czasu los ok. 22 tys. obywateli polskich uwięzionych przez NKWD po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski pozostawał nieznany.
Przedstawiciele elity II Rzeczypospolitej – żołnierze, policjanci, urzędnicy, profesorowie, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy – zostali zamordowani wiosną 1940 r. Zbrodnia była skutkiem decyzji podjętej 5 marca tego roku przez sowieckie władze. Polscy jeńcy osadzeni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz przetrzymywani w więzieniach mieli zostać rozstrzelani. Miejscami ich kaźni, oprócz lasu katyńskiego, stały się też Charków, Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego.
W listopadzie 2007 r. Sejm przez aklamację podjął uchwałę ustanawiającą 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Izba oddała w ten sposób hołd ofiarom Katynia oraz uznała za niezbędne systematyczne przypominanie o zbrodni popełnionej na polskich obywatelach przez NKWD na mocy decyzji z 5 marca 1940 r.
Cześć ich pamięci !
- 12kwi
Pierwsze efekty prac nad aplikacją z AI w ramach projektu Erasmus +
W dniach 7.04 - 08.04.2025 r. delegacja nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im M. Kopernika w Wieruszowie wzięła udział w drugim międzynarodowym szkoleniu w ramach projektu Erasmus+ pt. Wellbeing&Artificial Intelligence.
5W projekcie uczestniczą:
- jako główny koordynator- Politechnika i Uniwersytet w Porto w Portugalii oraz Politechnika w Kownie,
- kuratorium oświaty w Turcji i Grecji,
- trzy szkoły średnie: ze Słowenii, Martyniki oraz wieruszowskie liceum.
Celem tego innowacyjnego projektu jest stworzenie aplikacji dla młodzieży, która pomogłaby im w radzeniu sobie z lękiem i niepokojem.
Na spotkaniu koordynatorów, które odbyło się w szkole średniej w Slovenkiej Bistricy, instytucje partnerskie zaprezentowały dotychczasowe efekty prac w ramach projektu. Prelegenci przedstawili kluczowe elementy aplikacji, takie jak teoretyczne podstawy jej działania, mechanikę wykorzystania sztucznej inteligencji oraz praktyczne wykorzystanie aplikacji przez użytkownika. Kadra uniwersytecka zaprezentowała stworzony w ramach działań projektowych prototyp aplikacji dla młodzieży a każdy z obecnych mógł wypróbować wersję testową oraz zasugerować zmiany. Aplikację w przyszłym roku szkolnym będą mogli przetestować uczniowie.
Pilotażowa platforma, oparta na sztucznej inteligencji, będzie mogła zaoferować młodzieży wsparcie dla lepszego samopoczucia emocjonalnego. Aplikacja pozwoli na monitorowanie samopoczucia uczniów, analizując ich zachowania, identyfikując oznaki niepokoju, a w razie problemu wskazać na potrzebę interwencji.
Uczestnicy kwietniowego szkolenia wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Lubljany i Bledu, który był okazją do wymiany doświadczeń zawodowych oraz poznania kultury i najważniejszych zabytków Słowenii.
News archive