• 28.05.2022 r.

• W sobotnie przedpołudnie kolejna grupa uczniów LO wraz z opiekunami wyleciała z lotniska Chopina w Warszawie i dotarła do Włoch na lotnisko Marco Polo w Wenecji.

We Włoszech w szkole partnerskiej   ISTITUTO STA-TALE DI ISTRUZIONE SUPERIORE “PAOLINO D’AQUILEIA w Cividale del Friuli uczniowie podczas licznych warsztatów i wyjazdów realizowali dwa cele zrównoważonego rozwoju:

Zero głodu (cel 2.)

Życie na lądzie (cel 15.)

• Wenecja

• Zwiedzanie Wenecji rozpoczęliśmy od dzielnicy Rialto. Podczas spaceru zachwyciła nas atmosfera miasta z wyjątkową architekturą- wąskie, brukowane uliczki, liczne mosty nad kanałami Rialto. Duże wrażenie wywarł na nas najstarszy most, z którego roztacza się przepiękny widok na Canale Grande- najdłuższy i najstarszy kanał w Wenecji w kształcie odwróconej litery S. Obowiązkowym punktem zwiedzania był Plac Św. Marka, dzwonnice, Pałac Dożów, Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari i Bazylika Św. Marka. U wybrzeży Piazzetta rozpoczęliśmy rejs gondolą, podczas którego zobaczyliśmy słynny Most Westchnień, dom rodzinny Marco Polo-podróżnika oraz Giacomo Casanovy- weneckiego uwodziciela z XVIII wieku 😍💕. Wieczorem dotarliśmy do Cividale del Friuli, gdzie na nas czekały już rodziny goszczące.

• ISTITUTO STA-TALE DI ISTRUZIONE SUPERIORE “PAOLINO D’AQUILEIA w Cividale del Friuli

• 30.05.2022 r. -dzień pierwszy
      • Poniedziałek był pierwszym dniem w Cividale del Friuli, miasta w północnych Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, usytuowanego u stóp wschodnich Alp, niedaleko granicy ze Słowenią.
        Rankiem spotkaliśmy się w sali wykładowej szkoły -ISTITUTO STA-TALE DI ISTRUZIONE SUPERIORE “PAOLINO D’AQUILEIA- jest to szkoła średnia kształcąca w kierunkach rolniczych i ekonomicznych.
        Zostaliśmy powitani przez dyrektora oraz koordynatora projektu. Zadaniem wszystkich uczestników było przedstawienie swojej szkoły i miasta. Zapoznaliśmy się z bazą dydaktyczną placówki: laboratoriami, salami wykładowymi oraz należącymi do szkoły winnicami, winiarniami, ogrodami oliwnymi i uprawą kwiatów. Zaprezentowano nam proces produkcji sera wytwarzanego na bazie mleka pochodzącego od krów, które hodowane są w budynkach przy szkole. Podczas degustacji międzynarodowych specjałów mieliśmy okazję spróbować produkowanych w szkole serów. Oczywiście nie zabrakło w tym dniu tradycyjnej, włoskiej pizzy.

• 31.05.2022 r.-dzień drugi
      • Rano wyjechaliśmy do Triest- miasta portowego nad Morzem Adriatyckim. Tutaj odwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Fizyki Teoretycznej (ICTP), które zostało założone przez Abdusa Salama w 1964 roku. Centrum jest instytutem badawczym nauk fizycznych i matematycznych. Wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących zmian klimatycznych oraz odwiedziliśmy bibliotekę im. Marii Curie, w której znajduje się około siedemdziesiąt tysięcy książek. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji o naukowcach, którzy przybyli na badania do tego miasta. Kolejnym etapem było zwiedzanie XIX-wiecznego zamku Miramare w Zatoce Triesteńskiej wraz z przyległym parkiem. Po południu zapoznaliśmy się z ideą Slow Food odwiedzając jeden z najlepszych włoskich delikatesów- Eataly. Założyciele tych największych sklepów mieli cel aby nauczyć ludzi jedzenia po włosku-czyli delektowania się kuchnią śródziemnomorską, a także z poszanowaniem historii i tradycji. To cieszenie się z prostych produktów wysokiej jakości i lokalnych dostawców. Mieliśmy możliwość degustacji tych produktów oraz ich zakupu

• 01.06.2022 r.- dzień trzeci
      • Rozpoczęliśmy od wycieczki w góry nad rzeką Natisone, która przepływa przez Włochy i Słowenię. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób leśnicy obserwują zwierzęta żyjące na tych terenach. Okazało się, że można spotkać tutaj między innymi wilki, szakale, niedźwiedzie, sowy . Kolejnym etapem wycieczki było multimedialne muzeum etnograficzne w San Pietro w Słowenii poświęcone krajobrazowi od Alp Julijskich do Zatoki Triesteńkiej. Po południu w trakcie warsztatów każda grupa prezentowała zagrożone gatunki roślin i zwierząt w swoim kraju.’’

• 02.06.2022 r.- dzień czwarty
      • ,Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Cividale del Friuli. Udaliśmy się tam do Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie mogliśmy zobaczyć ślady Wenedów i Celtów, czyli dawnych cywilizacji zamieszkujących to miejsce. Wiele z pozostawionych po nich przedmiotów zawierało motywy zwierzęce. Zostaliśmy podzieleni na grupy i staraliśmy się znaleźć jak najwięcej różnych gatunków wśród wielu różnych eksponatów. Następnie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Opowiedziano nam o jego przeszłości. Zwiedziliśmy również piękną Katedrę Santa Maria Assunta oraz przeszliśmy się po pięknych uliczkach tego miasteczka. Znajduje się tam również kamienny most zwany Ponte del Diavolo (Most Diabła).  Po zwiedzaniu miasta wróciliśmy do szkoły, a resztę dnia spędziliśmy wśród rodzin i naszych nowych zagranicznych przyjaciół poznanych podczas projektu. Tego dnia miał również miejsce Dzień Republiki Włoskiej, upamiętnia on wydarzenia z 2 i 3 czerwca 1946 roku, kiedy we Włoszech przeprowadzono referendum narodowe, doty-czące nowego ustroju. Mogliśmy zobaczyć włoskie flagi wywieszone w wielu miejscach oraz paradę idącą przez miasto."

• 0306.2022 r.- dzień piąty
      • ,Piątek – był ostatnim dniem naszej wizyty w Cividale. Rano wszyscy razem wybraliśmy się do urzędu, gdzie powitała nas Pani burmistrz. Każdy kraj otrzymał drobny upominek oraz wszyscy dostaliśmy certyfikaty. Po wizycie w urzędzie udaliśmy się, aby zobaczyć „wirtualny balkon” – film ukazujący historie miasta w niekonwencjonalny sposób. Po seansie wróciliśmy do szkoły pracować nad magazynem. Gdy zjedliśmy lunch opuścili nas nasi przyjaciele z Francji, następnie pożegnaliśmy się z Duńczykami i poszli-śmy na ostatni spacer do centrum. Przed naszym wyjazdem uściskaliśmy ostatni raz Włochów oraz Hiszpanów, zrobiliśmy ostatnie, pożegnalne zdjęcia i udaliśmy się na Weneckie lotnisko."

• Uczestnicy z rodzinami goszczącymi