• Pobyt uczniów projektu Erasmus + "EUROHOPE" w Wieruszowie

• Bardzo się cieszymy, że rewizyta uczniów ze szkół partnerskich mogła dojść do skutku. Wizyta w Polsce przez pandemię była przekłada już trzykrotnie. W końcu udało się zrealizować tygodniowy pobyt naszych gości w Wieruszowie .

• Niedziela, 14.11.2022 r.

• W niedzielę 14 listopada powitaliśmy i przyjęliśmy naszych przyjaciół z Hiszpanii, Francji oraz Danii, którzy aż do piątku (19 listopada), w ramach realizowanego przez wieruszowskie LO programu Erasmus+, byli  gośćmi w naszej szkole.

Bogaty program pobytu związany był z tematyką projektu- założenia Celów Zrównoważonego Rozwoju – „Przekształcamy nasz świat”.

Nasza szkoła była odpowiedzialna za realizację dwóch celów:

a) dobre zdrowie i jakość życia   (cel 3.)

b) odpowiedzialna konsumpcja i produkcja  (cel 12.)

• 15.11.2022 -19.11.2022 r.

• 15.11.2022- Dzień pierwszy
      • Dzień pierwszy zaczęliśmy od uroczystego powitania naszych hiszpańskich, francuskich i duńskich przyjaciół na sali gimnastycznej. W przywitaniu szczególnych gości brali udział m.in. uczniowie, nauczyciele i Dyrekcja Szkoły a także Przewodnicząca Rady Rodziców - Iwona Kaźmierska - Małyska, Burmistrz Wieruszowa - Rafał Przybył, Zastępca Burmistrza - Marta Siubijak, Starosta Wieruszowski - Andrzej Szymanek, przedstawiciel Grupy Kapitałowej Prymas & Prymas - Jakub Prymas oraz Andrzej Małys - Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieruszowie. Podczas uroczystości mogliśmy nie tylko lepiej poznać kraje i szkoły naszych koleżanek i kolegów z Hiszpanii, Francji i Danii - dzięki zaprezentowanym prezentacjom, ale również sami zaznajomić ich z Polską i oczywiście z Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie. Pierwszy dzień pobytu naszych gości dał również okazję do oprowadzenia ich po Wieruszowie.

• 16.11.2022- Dzień drugi
      • Wtorek (16 listopada) był dniem bogatym w wiedzę, doświadczenia i nowe technologie.

Uczniowie ze szkół partnerskich w Hiszpanii, Francji i Danii, wraz z uczniami naszego Liceum, zaczęli poranek od warsztatów chemicznych, których tematyką były: woda jako globalne wyzwanie, alternatywne źródła energii a także umiejętność ozbaczania jonów w wodzie wodociągowej.Po warsztatach chemicznych nasi przyjaciele wybrali się do firmy ,,Agrecol", na farmę fotowoltaiczną oraz do oczyszczalni ścieków. Dzień był intensywny, wyczerpujący, ale za to niesamowicie konstruktywny !

• 17.11.2022- Dzień trzeci
      • Trzeci dzień pobytu w Polsce, nasi przyjaciele z Hiszpanii, Francji i Danii spędzili we Wrocławiu. Dzień rozpoczęli od wizyty we wrocławskim ,,Hydropolis", która wzbogaciła ich w wiedzę na temat znaczenia wody na świecie i, dzięki wielu interaktywnym stoiskom, dostarczyła licznych wrażeń.

Po pobycie w ,,Hydropolis" grupa  zwiedziła starszą część miasta: Rynek i Ostrów Tumski. Dzięki anglojęzycznemu przewodnikowi uczniowie i opiekunowie z każdego kraju mogli się zaznajomić z ciekawą historią Wrocławia; tym bardziej intrygującą, że przedstawioną przez przewodnika w sposób energiczny i kreatywny.

W środę (17 listopada) na Rynku we Wrocławiu trwały również przygotowania do otwarcia corocznego jarmarku, dlatego dzięki temu, nasi przyjaciele z Hiszpanii, Francji i Danii mogli już wtedy poczuć magię polskich Świąt.

• 18.11.2022- Dzień czwarty
      • Czwartek (18 listopada) był wśród całego ,,międzynarodowego tygodnia" dniem zdecydowanie najintensywniejszym. Uczniowie ze szkół z Hiszpanii, Francji i Danii rozpoczęli go od uczestnictwa w naszych codziennych lekcjach. Po zajęciach czekała ich niespodzianka: część artystyczna, którą, specjalnie dla nich, przygotowali nasi sąsiedzi z Przedszkola Nr 1 im. Krzystofa Bezena.

Ponieważ na czwartek zaplanowaliśmy w szkole Dzień Sportu i Międzynarodowy Dzień Zdrowej Żywności, na naszych europejskich przyjaciół, na szkolnych korytarzach oraz w salach, czekały kolejne - tym razem wyjątkowo pyszne atrakcje.

Tuż po zdrowym śniadaniu uczestniczyliśmy wspólnie w różnego rodzaju grach europejskich, które zresztą nieco wcześniej, uczniowie z Hiszpanii, Francji, Danii i Polski przedstawili w formie prezentacji. Warto również wspomnieć, że szkole partnerskiej z Włoch, która niestety nie mogła się u nas pojawić, udało się również, dzięki przekazowi online, przedstawić prezentację o najpopularniejszych włoskich dyscyplinach sportowych.

• 19.11.2002 - Dzień piąty
      • Ostatni dzień pobytu uczniów i ich Opiekunów z Hiszpanii, Francji i Danii w wieruszowskim LO rozpoczęliśmy od wizyty w Starostwie Powiatowym. Po niej odbyły się kolejne kreatywne zajęcia, których wesołym zwieńczeniem było wspólne zatańczenie ,,belgijki".

A potem.. przyszedł czas na pożegnania.. niejednokrotnie ze łzami w oczach.. Piękne przyjaźnie się zawiązały między uczniami wieruszowskiego LO a uczniami z Hiszpanii, Francjii i Danii.. wierzymy mocno, że na wiele wiele lat !

• Podsumowanie projektu
      • Była ekscytacja, intensywne przygotowania, niepewność, czy pandemia nie przeszkodzi po raz kolejny w realizacji projektu.. a potem wielka radość z przybycia naszych przyjaciół z Hiszpanii, Francji i Danii do Polski ! Dziś, po tak ogromnym wysiłku i jednocześnie wspaniale spędzonym tygodniu możemy postawić wreszcie ,,kropkę nad i" i powiedzieć: ,,Udało się ! Kolejny etap europejskiego programu Erasmus+ realizowanego przez nasze LO doszedł do skutku i zakończył się sukcesem !"

Podziękowania należą się całej społeczności szkolnej oraz wszystkim przyjaciołom Liceum, którzy również chętnie się zaangażowali w całe przedsięwzięcie. Ogromne gratulacje należą się zwłaszcza p. Aleksandrze Furman - bez której zaangażowania i tytanicznej pracy cały projekt nie doszedłby do skutku.