Dzień 27 stycznia został ustanowiony w 2005 roku Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zgromadzenie Ogólne ONZ chciało w ten sposób uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau w ciągu niemal pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln ofiar z 1,3 mln wszystkich więźniów. Około 90% z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy. Śmierć w obozie poniosło także co najmniej 70 tys. Polaków, 20 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich oraz 10-15 tys. więźniów innych narodowości. Łączna liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci.
Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Społeczność Liceum pamiętała o tym dniu czcząc go w postaci tematycznej wystawy. Pojawiła się na niej m.in. osoba Wolfa Najmana - jednego z żydowskich obywateli Wieruszowa, będącego ofiarą Zagłady.