Jak co roku, przed uroczystością Wszystkich Świętych, przedstawiciele młodzieży liceum oraz grona pedagogicznego zapalili symboliczne znicze na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, przyjaciołach szkoły. Odwiedzając groby społeczność liceum pamiętała też o miejscach pamięci narodowej i bohaterach, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny.
Społeczność Liceum pamięta
„Kącik wyciszenia” w „KOPERNIKU” zauważony przez serwis eDziecko.pl
„Kącik wyciszenia” funkcjonuje w liceum od 2020 roku. Jest to dla uczniów miejsce relaksu podczas przerw, ale też przed lekcjami czy po ich zakończeniu. Przyjemna aranżacja, spokojna muzyka w tle na pewno kojąco wpływa na samopoczucie.
Redaktor serwisu eDziecko.pl pani Joanna Biszewska szukając materiału do swojego artykułu (o sposobie spędzania czasu podczas przerw międzylekcyjnych przez uczniów) natrafiła na relację liceum o „Kąciku wyciszenia”. Redaktor rozmawiała z dyrektor liceum - panią Magdaleną Stachulec - o idei powstania „Kącika wyciszenia” oraz o jego funkcji w szkole.
Zachęcamy do przeczytania artykułu:
Dzień krawata i muszki
Dziś mieliśmy kolejny dzień tematyczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski- Dzień krawata i muszki. Do akcji włączyła się młodzież oraz nauczyciele
2
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego i obchodzony w październiku, ma na celu promocję czytelnictwa oraz bibliotek szkolnych i ich działań. W tym roku to biblioteczne i czytelnicze święto przebiega pod hasłem: “Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii”.
2W dniu 18 października, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, nasza Szkoła reprezentowana przez uczniów klasy III B i nauczyciela bibliotekarza, uczestniczyła w happeningu czytelniczym, zorganizowanym przez wieruszowską Filię Pedagogicznej Biblioteki w Sieradzu i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Wieruszowie. Wspólnie z przedszkolakami oraz uczniami ze szkół z Wieruszowa oraz powiatu wieruszowskiego, przeszliśmy z transparentami ulicami naszego miasta, skandując hasła zachęcające do czytania książek i odwiedzania bibliotek. Uczniowie z naszego Liceum rozdawali przechodniom zakładki do książek, własnoręcznie wykonane w bibliotece szkolnej.
Punktem kulminacyjnym happeningu było spotkanie na Rynku, uczestników bibliotecznego święta z wicestarostą wieruszowskim Panem Markiem Kanickim oraz z burmistrzem Panem Rafałem Przybyłem- uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Wieruszowie odczytywali antywojenne cytaty z różnych utworów literackich.
Happening czytelniczy, w którym braliśmy udział, to wspaniała okazja do promowania czytelnictwa, ale również możliwość do szerzenia uniwersalnych wartości moralnych, takich jak: wolność, pokojowość, solidarność.
Mamy też nadzieję, że przekonaliśmy mieszkańców miasta swoim entuzjazmem i zaangażowaniem do odwiedzania bibliotek i czytania książek.
„KOPERNIK” NAGRADZA
Rok kalendarzowy, jak obliczono, liczy 365 dni. Rok szkolny jest z całą pewnością krótszy, ale jeszcze nigdzie na świecie nie obliczono dokładnie, ile dni powinien w sobie mieścić. W tej sprawie są dwa stanowiska. Nauczyciele twierdzą, że rok szkolny jest stanowczo za krótki, bo nie mieści się w nim program nauczania. Uczniowie natomiast twierdzą, że rok szkolny jest za długi, ponieważ program nauczania nie zawsze mieści się im w głowach.
Mimo niezgodności poglądów w sprawie rok szkolnego, wszyscy są zgodni co do jednego –że muszą się w nim zmieścić obchody ważnych świąt. Jednym z takich dni jest Dzień Edukacji Narodowej.
W tym dniu, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie, odbyła się akademia. Na uroczystość zaproszeni zostali - Starosta Powiatu Wieruszowskiego p. Stefan Pietras, przedstawiciel Rady Rodziców – p. Piotr Kowalczyk , emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji.
Po odśpiewanym uroczyście hymnie, przyszedł czas na przemówienie Pani Dyrektor Magdaleny Stachulec, która powitała gości i przypomniała wszystkim, czym jest Święto Edukacji Narodowej oraz złożyła podziękowała nauczycielom za ich pracę: „ Dziękuję za Państwa poświęcenie i serce wkładane każdego dnia w wychowanie młodych pokoleń. To właśnie Wy jesteście tymi, którzy prowadzą młodych ludzi do źródeł wiedzy, każdy z Was dokłada swoją cegiełkę w procesie edukacyjnym naszych uczniów, w kształtowaniu ich charakteru i osobowości”. Następnie Pani Dyrektor oddała głos Staroście Powiatu Wieruszowskiego p. Stefanowi Pietrasowi. Pan Starosta podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom oświaty i administracji. Wręczył też specjalne podziękowanie za wieloletnią pracę byłemu już dyrektorowi - p. Włodzimierzowi Matyi.
Do tradycji także weszło przyznanie wyróżnienia Starosty Powiatu dla jednego nauczyciela ze szkoły. W tym roku szkolnym, za szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze na szczeblu ogólnopolskim, główną Nagrodę Starosty i Zarządu Powiatu otrzymał - p. Jarosław Solecki, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.
Kolejnym wydarzeniem było podniosłe odczytanie przez dyrektora p. Magdalenę Stachulec listu gratulacyjnego dla p. Jarosław Soleckiego od Ministra Edukacji Narodowej – p. Przemysława Czarnka.
Po wzniosłych chwilach podziękowań i gratulacji ze strony Starosty, przyszedł czas na nagrodzonych przez Dyrektora LO nauczycieli.
W dowód uznania wyróżniono nauczycieli i pracowników. Nagrody Dyrektora wśród nauczycieli otrzymali: p. Magdalena Cicha-Blewąska , p. Edyta Nasiadek-Stegliński, p. Anita Giż, p. Jolanta Moska oraz p. Aleksandra Furman a wśród pracowników administracji i obsługi: p.Halina Krakuska, p.Monika Starzębska oraz p.Aneta Niesłona. Gratulujemy!
Po oficjalnej części przyszedł czas na część artystyczną. W tym roku zaprezentowaliśmy montaż taneczno-muzyczny. Śpiewała dla nas Joanna Kobielska – Dżem - „Do kołyski”, później obejrzeliśmy dostojny walc angielski w wykonaniu uczniów klasy drugiej i czwartej, wreszcie w swoim debiutanckim występie zobaczyliśmy dziewczyny z klasy pierwszej: Julię Małecką, Julię Grzelak, Annę Tomczyk i Magdę Andrzejewską w poetyckiej piosence Kwiatu Jabłoni i Sanah -„ Szary świat”.
Dzień Edukacji Narodowej to z pewnością święto nas wszystkich. Szkoła to przecież nie tylko zimne mury, klasy i korytarze. To przede wszystkim my wszyscy – uczniowie i nauczyciele razem. Edukacji nie da się bowiem oddzielić od ludzi. Jesteśmy jednym organizmem na dobre i złe.
Kolejny utwór „Bombonierka” Barbary Stępniak - Wilk i Grzegorza Turnaua brawurowo wykonała Martyna Domal. Ten słodki kabaretowy nastrój ożywił nasz występ i teraz w szybkim tempie przenieśliśmy się na pokaz współczesnego układu - aerobiku w wykonaniu uczennic klasy 3b.
Historia naszej szkoły miała już różne zespołowe występy , ale dawno już nie wiedzieliśmy perkusji i chłopaków , którzy chcieli nam coś zagrać. Grupa została stworzona na potrzeby naszej uroczystości, ale kto wie, może kiedyś okaże się, że ten premierowy występ był początkiem zupełnie nowej drogi dla nich właśnie.
Mamo, weź ode mnie tę odznakę / Nie mogę jej już używać / Ściemnia się, jest zbyt ciemno, by widzieć / Czuję się tak, jakbym pukał do bram nieba.
Mamo, zakop te pistolety / Nie mogę już z nich strzelać / Zimne czarne chmury zbierają się nisko / Czuję się tak, jakbym pukał do bram nieba.
Pukając do bram nieba -
Knock-knock-knockin' on heaven's door
W klasycznej, rokokowej balladzie Guns and Roses występowali przed nami Nikola Barczak, Michał Magot z klasy 4a, Kacper Sobczak z klasy 3a i Jakub Zagórski z klasy IIb - było gorąco i rockowo!W finalnej zapowiedzi podkreślono rolę starszych pracowników oświaty i nauczycieli. Zauważono, że bez ich wkładu w edukację, nie byłoby wychowania naszych rodziców, a tym samym nie byłoby nas - uczniów. Ze specjalną dedykacją, oddając nasze serca dla emerytowanych nauczycieli, wystąpiła grupa wszystkich uczniów zaangażowanych w organizację uroczystości w pełnej miłości piosence zespołu Lady Pank - „Zawsze tam, gdzie Ty”.
Gorące brawa, podziękowania i życzenia zakończyły nasze obchody Dnia Edukacji Narodowej. Szkoła to my wszyscy – edukacja to ludzie.
30
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W piątek, 7 października 2022 r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, ponieważ uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny.
Wybory poprzedziła kampania, w ramach której kandydaci przygotowali plakaty wyborcze oraz słodkie niespodzianki. W tajnym głosowaniu wzięło udział 147 uczniów oraz 15 nauczycieli, którzy wybierali nowy samorząd spośród 14 kandydatów. Oddano 5 głosów nieważnych. Frekwencja w wyborach wyniosła 88%. Komisja wyborcza w składzie: Martyna Domal, Zofia Mak, Aleksandra Olesik czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun SU pani Marlena Kik. Z wyborów sporządzono protokół ze szczegółowymi wynikami.
W wyborach do Samorządu Uczniowskiego kandydowali:
Lasota Zuzanna 1A
Tomczak Anna 1A
Habel Zuzanna 1B
Kołkowska Julia 1B
Mieszała Julia 1C
Pakuła-Treibert Adam 1C
Cicha Maria 2A
Damasiewicz Kinga 2A
Kiwała Zuzanna 2B
Rak Dobrosława 2B
Sobczak Kacper 3A
Tęsiorowski Kacper 3A
Kowalczyk Zuzanna 3B
Tyc Monika 3B
Największą liczbę głosów oddano na następujące osoby:
Sobczak Kacper 3A, Maria Cicha 2A, Zuzanna Kowalczyk 3B oraz Tęsiorowski Kacper 3A i to ci uczniowie będą tworzyć Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2022/23.
Wszystkim kandydatom dziękujemy za odwagę i pomysłowość, a nowo wybranym władzom SU gratulujemy wygranej oraz życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej.
Światowy Dzień Zwierząt
Światowy Dzień Zwierząt ma ciekawą historię. Święto obchodzone jest corocznie 4 października i związane jest z postacią Św. Franciszka z Asyżu- patrona zwierząt i ekologów. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku podczas Konwencji Ekologicznej we Florencji. Ma podkreślać, jak ważne jest właściwe traktowanie zwierząt i zachęcać do ich adopcji.
Młodzież naszego Liceum bardzo aktywnie włączyła się w obchody tego święta, organizując pomoc dla lokalnego schroniska. Podczas przerw lekcyjnych, uczniowie mogli kupić pyszne, domowe wypieki i w ten sposób wesprzeć podopiecznych schroniska. Nie zabrakło także wystawy zdjęć czworonogów i ciekawych plakatów.
Dochód uzyskany ze sprzedaży ciast w całości zostanie przeznaczony na zakup karmy i innych potrzebnych rzeczy dla podopiecznych schroniska ,,Psia ostoja”. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w zbiórce.
9
Żywa lekcja historii
Mniej więcej w tym samym czasie co amerykański aktor, Arnold Schwarzenegger, uczniowie „Kopernika” wybrali się na wizytę studyjną do Oświęcimia.
Pamiętamy i będziemy pamiętać, żeby nie zapomnieć, pamięć swą odświeżamy. Kolejny już raz nasza Szkoła uczestniczyła w żywej lekcji historii w Muzeum Auschwitz Birkenau. Wyjazd w zasadzie dla wielu młodych ludzi obowiązkowy i tym razem również tak się stało.
Trudno jest nam pisać o tym, co w takim miejscu się czuje. Dla jednych to kolejna ważna lekcja , dla innych ogromne przeżycie, które, być może, zostawi trwały ślad w dorosłym życiu. Jednakże każdy z uczestników wiedział , że nikt go do tej wizyty nie przymusza, że to jest jego podróż i jego odczucia. Posłuchajmy, co pisali niektórzy z nas o tej żywej muzealnej lekcji:
Na samym początku, gdy stanęliśmy przed bramą wejściową, a Pani przewodnik zaczęła mówić, bardzo dokładnie wsłuchiwałam się w jej słowa i na ten moment nie nasuwały mi się żadne myśli. Dopiero po przejściu przez bramę z napisem „Arbeit macht frei” poczułam coś bardzo dziwnego, jakby przeszły mnie dreszcze. Gdy zaczęliśmy wchodzić do przeróżnych budynków, mój strach i przerażenie w oczach, patrząc na wszystkie dramatyczne zdjęcia, ludzkie włosy ukazane za szybą, buty dorosłych i dziecięce, porzucone walizki z imionami i nazwiskami ofiar tego miejsca -coraz bardziej rosło, wszystko to było przerażające, a oprócz tego myśl o tym, jaką krzywdę potrafił wyrządzić człowiek drugiemu człowiekowi. Zwiedzanie cel, w których odbywali kary więźniowie za błahe przewinienia oraz patrzenie na zdjęcia ukazujące wszystkich więźniów to również było bardzo poruszające. Jeśli chodzi o zwiedzanie drugiej części Auschwitz czyli Auschwitz II, najwięcej myśli nasuwało mi się podczas zwiedzania baraków, w których ludzie spali i załatwiali swoje potrzeby. Myślałam wtedy, jak to musiało być, co ci ludzie musieli czuć i przede wszystkim dlaczego? Dlaczego tak się działo? Dlaczego spotkało to niewinnych ludzi? Najbardziej wstrząsające jest to, że tak jak Pani przewodnik powiedziała, wielu ludzi odpowiedzialnych za to wszystko zostało nigdy nie odnalezionych lub, co gorsze, uniewinnionych za swoje zbrodnie, a jedynie niektórzy ponieśli karę śmierci lub zaledwie kilka lat więzienia. Historia tego miejsca jest straszna i bardzo smutna jednak rzeczywista. Auschwitz można uznać za symbol terroru i ludzkiej tragedii. Udział w tej wycieczce to była jedna z moich lepszych decyzji, zupełnie inaczej było zobaczyć to wszystko na żywo niż na zdjęciach i myślę, że wiele mnie to nauczyło. Teraz na pewno będę bardziej doceniać wszystko to, co mam i starać się o wiele pozytywniej patrzeć na niektóre kwestie.
Nikola Talaga – klasa IB
To była moja pierwsza wycieczka, ale na sto procent mogę powiedzieć, że pojadę jeszcze raz.
Rak Viktoria 1C
Po wycieczce do muzeum Auschwitz-Birkenau nachodzą mnie pewne refleksje. W mojej głowie pojawia się obraz tego jak wtedy wyglądało życie w obozie koncentracyjnym. Uświadamiam sobie, co przeżywały osoby tam trafiające - jak wielkie było ich cierpienie. To, że doświadczyli takiego piekła i to będąc osobami niewinnymi. To, jak tamci więźniowie egzystowali ( trudno taki pobyt w obozie nazwać życiem) może nawet nie mieścić się w głowach wielu współczesnych ludzi. Podczas zwiedzania w mojej głowie ciągle pojawiał się obraz tego co się tam działo oraz świadomość tego ilu ludzi tam zginęło.
Ada Mrówka 1 B
(…)miałam okazję tam pojechać, zobaczyć, posłuchać i wyobrazić sobie, co wtedy przeżywali ci ludzie. Choć ciężko jest sobie uświadomić do czego może posunąć się człowiek rozumny. Było to straszne, ale z drugiej strony ciekawe. Mam nadzieję, że ten Obóz Śmierci nigdy więcej nie powróci. Gdy słuchałam opowieści pani przewodnik o osobach, rodzinach, małżeństwach, które tam przebywały, budziły się we mnie refleksje nad życiem i stosunkami między mną a moimi znajomymi i bliskimi.
Natalia Figiel 1C
(...)gdy dojeżdżaliśmy do miejsca docelowego krajobraz zza okna wyglądał bardzo mrocznie, dużo torów kolejowych oraz budynki, które wyglądały na opuszczone, przyznam, że poczułam lekki strach. Kiedy zwiedzaliśmy muzeum nie mogłam uwierzyć, że takie rzeczy się tu działy. Te zdjęcia na ścianach, torby tych ludzi, ich ubrania,ciągle zadawałam sobie pytania jak to wszystko się zachowało ? Kiedy to wszystko odnaleźli? Jakie mogły być myśli tych ludzi, którzy umieszczali te przedmioty za szybą? Pani przewodnik, która opowiadała i oprowadzała nas po tym muzeum swoim głosem wprowadzała jeszcze bardziej w nastrój tego miejsca. Jedną z historii, która najbardziej utkwiła mi w pamięci i wzbudziła emocje tak skrajne, to historia dwóch bliźniaczek, na których przeprowadzano eksperymenty. Jedna z nich - Miriam - niestety tragicznie skończyła swój żywot, eksperyment doprowadził do jej śmierci, natomiast druga - Ewa - przeżyła. Była to historia przy której łza zakręciła mi się w oku, serce mocniej zabiło, pomyślałam: jak można zrobić to małym dzieciom, które nie były tego świadome. Drugą historią, która zapadł mi w pamięci, było przeprowadzenie eksperymentu na kobiecie, na skutek którego nie mogła zajść w ciążę. Wtedy w mojej głowie pojawiły się myśli: co to musieli być za ludzie, co to za bestialstwo, dla kobiety macierzyństwo to jedna z najważniejszych i najcenniejszych rzeczy. Na szczęście jej historia zakończyła się szczęśliwie, urodziła swojego potomka - wtedy również uświadomiła sobie, że nie przeprowadzono, żadnego eksperymentu. Wtedy pomyślałam, że jednak znalazła się taka osoba, która powstrzymała tak bestialski czyn.
Te drugie Auschwitz - Birkenau było o wiele większe, więcej przestrzeni, ale na pewno nie mniej emocji. Przez pogodę mogliśmy poczuć i przeżyć jak było gdy padało lub wiał wiatr. Budynek miał wiele szpar, przez które przechodził chłód. Było mi bardzo żal tych ludzi, którzy musieli tam przebywać. Ta wycieczka dużo dała mi do myślenia, zaczęłam jeszcze bardziej doceniać to co mam, doceniać każdą chwilę istnienia. Poczułam, że nie możemy dopuścić do tego aby historia zatoczyła koło, zwłaszcza teraz w tak niepewnych czasach.
Dominika Przysiewek z klasy I b
42
Absolwent naszego Liceum na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie!
Był taki czas w naszej szkole, kiedy Tomek Wojtan koił nasze uszy swoim głosem na wielu imprezach okolicznościowych. Po zdanej maturze Tomasz wiedział, że jego drogę zawodową będzie wypełniać muzyka i taniec. W tym celu wybrał się z powodzeniem na Akademię Muzyczną w Łodzi, na wydział wokalno- aktorski.
Tomek jest laureatem wielu konkursów i festiwali wokalnych. W kwietniu 2018 roku wraz z Beatą Rzeźnik zdobył Grand Prix i I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Duetów "Pieśni, które nas łączą" w Mińsku na Białorusi.
Od września 2019 r. jest członkiem zespołu wokalnego Teatru Rozrywki w Chorzowie, gdzie zagrał już wiele wspaniałych ról w koncertach, musicalach i bajkach.
Nie będziemy ukrywać, że Tomasz jest chlubą szkoły ale też ukochanym synem naszej wieloletniej nauczycielki geografii, Pani Zuzi Wojtan. Ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać Tomka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Nasz absolwent występuje tam w świetnie zagranej roli: Ram Tam Tamek oraz Młody Gus - Raptus Zuch w musicalu Koty A. L. Webbera. Bardzo dobre recenzje chorzowskiej inscenizacji „Kotów” można przeczytać między innymi w majowym Newsweeku.
Na zdjęciu Tomek wraz z żoną oraz z dumnymi rodzicami, Państwem Zuzanną i Krzysztofem Wojtan.
Akademicka Łódź Matematyczna
29 września gościliśmy w naszym Liceum przedstawicieli uczelni wyższych z Łodzi. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań z matematyką pod nazwą „Akademicka Łódź Matematyczna”.
Dr Maciej Czarnecki z wydziału matematyki Uniwersytetu Łódzkiego wygłosił atrakcyjny wykład pt.: „Delikatność matematyki”, natomiast student matematyki Politechniki Łódzkiej pan Mateusz Lichman przedstawił bogatą ofertę Uczelni Łódzkich oferujących kursy na poziomie licencjackim, magisterskim i doktoranckim. Obaj prelegenci przedstawili współpracę uczelni z różnymi podmiotami krajowymi i zagranicznymi, dzięki której studenci mają szerokie możliwości rozwijania swoich zainteresowań oraz pasji. Mamy nadzieję, Że spotkanie z przedstawicielami uczelni łódzkich będzie początkiem interesującej współpracy.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszym Liceum
Obchodzony 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ma na celu promowanie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji społecznych wśród dzieci i młodzieży, poprzez zachęcanie ich do spędzania czasu przy wzajemnym głośnym czytaniu książek.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, wolontariusze z naszego liceum odwiedzili przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Krzysztofa Bezena w Wieruszowie. Józef, Wiktoria, dwie Julki oraz dwie Zuzanny czytali swoim młodszym kolegom z grup Żabek i Biedronek, wesołe wierszyki i bajki. Naszą wizytę zakończyliśmy wspólnym odgadywaniem rymowanych zagadek. Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie przedszkolakom, Pani Dyrektor i Paniom Nauczycielkom z Przedszkola nr 1.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania celebrowaliśmy również w szkolnej bibliotece, w której uczniowie spotykali się tego dnia w czasie przerw międzylekcyjnych, na grupowym głośnym czytaniu fragmentów ulubionych książek.
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie