14.09.2022 r. (środa) o godz. 17.00 odbędzie się wywiadówka wg następującego hamronogramu
1. Spotkanie ogólne na sali gimnastycznej.
2. Spotkanie z wychowawcami w klasach.
3. Spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców w sali nr 6.
14.09.2022 r. (środa) o godz. 17.00 odbędzie się wywiadówka wg następującego hamronogramu
1. Spotkanie ogólne na sali gimnastycznej.
2. Spotkanie z wychowawcami w klasach.
3. Spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców w sali nr 6.
Reprezentujący nasze Liceum uczniowie kl. IIA włączyli się w wieruszowskie czytanie ballad Mickiewicza na Bulwarze Różanym.
Nad Prosną słychać było strofy "Romantyczności", "Świtezianki", "Świtezi", "Rybki" i "Powrotu taty", w wykonaniu Włodarzy Miasta, przedstawicieli Powiatu, bibliotekarzy i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W pięknych okolicznościach przyrody przypomnieliśmy, że "czytam - więc jestem!" (parafrazując klasyka).
I mamy jubileusz! 10-lecie partnerstwa i współpracy ze szkołą ukraińską z rejonu Nikopola. Z perspektywy czasu wydaje się, że dopiero się poznaliśmy. Dosłownie, bo przedstawiciele młodzieży i nauczycieli gościli w naszym mieście i naszej szkole.
Z innej perspektywy uświadamiamy sobi , że trzeba dbać o relacje takiej międzynarodowej przyjaźni. Mówiąc kolokwialnie „zrobiliśmy fajną robotę”. Wielokrotnie pokazaliśmy sobie wzajemnie, że szanujemy się, że czekamy na siebie regularnie na Skypie, że pamiętamy o sobie przy okazji wszystkich świąt i innych imprez.
Moi uczniowie zawsze bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli przez te lata we wszystkich projektach.Niezwykłym doświadczeniem dla nich były systematyczne lekcje języka polskiego na wizji. Można powiedzieć, że odbywali swojego rodzaju praktykę pedagogiczną jako nastolatkowie. Sporo tego nam się uzbierało.
Ostatnie ponad pół roku to czas najtrudniejszy. Logistyczne podejmowanie decyzji jak pomóc, żeby się udało, jaką droga i w jakiej formie. Mimo wielu, wszystkim znanych przeciwności, dyrektor Andżela Oniścienko przyjechała w wakacje do swoich dzieci mieszkających w Polsce. Nie obyło się oczywiście bez spotkania wyjątkowo wzruszającego. Wojna w Ukrainie, podróż okupiona strachem, i powrót….mimo wszystko ….Do siebie…Do domu Jesteśmy dumni, że udało nam się utrzymać relacje ze szkołą w Ukrainie, znaleźć czas zawsze, kiedy trzeba było i wtedy, kiedy potrzeby nie było. Ta praca zaowocowała prawdziwą przyjaźnią.
Opiekun współpracy- p.L.Sikora
1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/23. W związku z przekazaniem obowiązków dyrektora ZSO, uroczystość w LO rozpoczął Starosta Wieruszowski pan Stefan Pietras.
W swoim wystąpieniu Starosta w imieniu Samorządu Powiatu Wieruszowskiego oraz własnym serdecznie podziękował panu Włodzimierzowi Matyi za wieloletnią, owocną współpracę w okresie pełnienia funkcji Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie: „Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie podczas wspólnych działań, za trud włożony w edukację oraz wychowanie młodzieży, a przede wszystkim za wzorowe kierowanie placówką, która w okresie pełnienia przez Pana funkcji dyrektora odnotowała znaczące sukcesy edukacyjne.”
Podziękowania w kierunku ustępującego dyrektora popłynęły również ze strony przedstawicieli Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkich pracowników szkoły.
Pan Włodzimierz Matyja podziękował wszystkim za lata efektywnej współpracy i zaznaczył, że nadal będzie pracował w szkole jako nauczyciel fizyki.
Nowa pani dyrektor Magdalena Stachulec przywitała społeczność uczniowską następującymi słowami: „ Drodzy Uczniowie! Witam Was po okresie wakacyjnego wypoczynku. Z pewnością nabraliście siły i jesteście pełni energii do pracy w tym roku szkolnym. Przed nami czas nowych wyzwań i nowych celów. Cieszę się, że rozpoczniemy naukę w trybie stacjonarnym i mam nadzieję, że pandemia i nauka zdalna to już przeszłość.”
W szczególny sposób pani Dyrektor powitała uczniów klas pierwszych oraz młodzież z Ukrainy, która po ukończeniu oddziału przygotowawczego zdecydowała się kontynuować naukę w LO w Wieruszowie.
Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor zwróciła się do nauczycieli, życząc im wytrwałości w podejmowanych działaniach, satysfakcji z wykonywanej pracy i zadowolenia z jej efektów.
Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 odbędzie się 01 września 2022 r. o godz. 8.30.
PKS Wieluń Sp. z o.o. informuje, że w dniu 24 i 25.08.2022 w godz. 8.30-14.30 będzie prowadzić sprzedaż biletów miesięcznych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Wieruszowie.
Jednocześnie informujemy, że w sekretariacie szkoły można odbierać legitymacje szkolne.
Drogi Ósmoklasisto! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/23
W roku szkolnym 2022/23 dla absolwentów klas ósmych przygotowaliśmy kształcenie w klasach o następujących profilach:
1) profil społeczny ze zwiększoną ilością języka polskiego, geografii i języka angielskiego
2) profil medyczny ze zwiększoną ilością biologii, chemii i matematyki
3) profil politechniczny ze zwiększoną ilością matematyki, fizyki i informatyki
NOWOŚĆ !!!
Na profilu medycznym i politechnicznym proponujemy zwiększoną ilość godzin wychowania fizycznego
Nasze liceum współpracuje ze szkołami w Europie w ramach projektów Erasmus + .
Obejrzyj prezentację i zapoznaj się z naszą ofertą edukacyjną :
W "Koperniku" do egzaminu maturalnego 2022 przystąpiło 100% absolwentów. Zdawalność wyniosła 97%, co oznacza, że tylko jedna osoba nie zdała egzaminu z jednego przedmiotu.
Dla porównania: średnia zdawalność w Polsce wyniosła 78%, a w liceach - 84%
Gratulujemy maturzystom!
MIĘDZYNARODOWY EKOLOGICZNY KONKURS DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH W JĘZYKU NIEMIECKIM pt.: PLASTIK?- NEIN, DANKE1! /Plastik,? Nie, dziękuję/, ogłoszony przez Instytut Goethego i Centralę Kształcenia Młodzieży w Republice Federalnej Niemiec, w którym wziął udział zespół projektowy Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wieruszowie w składzie :
ROCH SYNOWIEC z klasy III.B
NATALIA PUCHALSKA z klasy III.A
NIKOLA BARCZAK z klasy III.A
KACPER TĘSIOROWSKI z klasy II.A
DANIEL IDCZAK z klasy II.A
doczekał się finalnych wyników tuż przed zakończeniem roku szkolnego.
Prezentacją Multimedialną, którą na podstawie prac badawczych, analiz oraz zebranych materiałów, informacji i wiedzy z zakresu biologii, ochrony środowiska oraz chemii -opatrzyli własnymi przemyśleniami, opiniami i wnioskami, sformułowanymi w języku niemieckim -WYGRALIŚMY NAGRODĘ GŁÓWNĄ (5-dniowy wyjazd do BERLINA), konkurując ze szkołami na całym świecie m.in. z Francji, Peru, Meksyku, Uzbekistanu, Indii, Włoch itd
Organizatorzy wyrazili podziękowanie i uznanie dla wyników pracy, sposobu wykonania projektu , interesującej postawy młodzieży wobec zrównoważonego rozwoju oraz dla wysokiego poziomu znajomości języka niemieckiego.
Cieszymy się bardzo, że język niemiecki, nauczany w naszym LO oraz nabyta wiedza z nauk przyrodniczych pozwala naszym uczniom konkurować z powodzeniem nawet na arenie międzynarodowej (dziękujemy za konsultację dot. polimerów i ekologicznych skutków używania tworzyw sztucznych przy pakowaniu żywności p. mgr Ewie Stasik-Żyła i p. mgr Anicie Giż) .
Gratulujemy !
Opiekun projektu: mgr Teodora Ziemba
Koniec lekcji, sprawdzianów i testów. Po wielu miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na upragniony wypoczynek.
24 czerwca 2022 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.
Uroczystość rozpoczęła się od szkolnego ceremoniału, po czym przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Martyna Domal, powitała gości:
Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły, p. Włodzimierz Matyja, który podsumował miniony rok szkolny: ,,Był to rok intensywnej realizacji projektu Erasmus Plus. W listopadzie nasza szkoła gościła uczniów i nauczycieli z Francji, Danii i Hiszpanii, a następnie nasi uczniowie odwiedzili Danię, Włochy i Francję. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i pracę, szczególnie koordynatorowi projektu- p. Aleksandrze Furman. Miło jest mi poinformować, że opinia o wyjątkowej wartości projektu została potwierdzona przez Narodowe Biuro Kontaktowe, które przyznało p. A. Furman i naszej szkole Krajową Odznakę Jakości. Kolejny sukces liceum to zajęcie I miejsca w finale wojewódzkim przez Martę Taras, a następnie zdobycie I miejsca w kraju przez drużynę województwa łódzkiego w Olimpiadzie Solidarności. To wspólne osiągnięcie uczniów i opiekuna, p. Jarosława Soleckiego. W ostatnich dniach otrzymaliśmy również bardzo miłą wiadomość, że grupa uczniów naszej szkoły zdobyła główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Ekologicznym pt. ,,Plastik- Nein. Danke”. Opiekunem grupy był nauczyciel j. niemieckiego- p. Teodora Ziemba. Mamy także sukcesy sportowe- IV miejsce w finale wojewódzkim w tenisie stołowym. Nauczyciele naszej szkoły też odnieśli znaczące sukcesy- p. Joanna Kalarus zajęła II miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Nauczycieli i Pracowników Oświaty w tenisie stołowym.
Rok szkolny 2021/2022 zapamiętamy również jako trudny czas inwazji Rosji na Ukrainę. W naszej szkole utworzony został oddział przygotowawczy dla młodzieży z Ukrainy, a jego uczestnicy otrzymają dzisiaj zaświadczenia o jego ukończeniu i upominki.
Pozwoliłem sobie przypomnieć ważne wydarzenia minionego roku szkolnego, ponieważ potwierdzają one ogromne umiejętności i możliwości naszych uczniów. Szkoła to znacznie więcej niż tylko miejsce realizacji podstawy programowej, o czym świadczą sukcesy młodzieży wieruszowskiego Liceum.”
Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, refleksji i oczywiście wyróżnienia tych uczniów, którzy wykazali się szczególną pracą i uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce.
Kandydatem do Nagrody Prezesa Rady Ministrów został Kacper Tęsiorowski, który uzyskał najwyższą średnią ocen- 5,50.
Do Stypendium Powiatu Wieruszowskiego wytypowani zostali:
- Kacper Tęsiorowski- średnia ocen 5,50
- Wiktoria Michalska- średnia ocen 5,36
- Wiktoria Mikołajczyk- średnia ocen 5,31.
Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali: Tęsiorowski Kapcer-5,5, Michalska Wiktoria-5,36, Mikołajczyk Wiktoria-5,31, Cegiełka Milena- 5,27, Karsznia Natalia- 5,21, Rybak Mateusz- 5,15, Kowalczyk Zuzanna- 5,13, Olesik Aleksandra- 5,08, Puchalska Natalia- 5.08, Obłój Remigiusz- 5,07, Sowa Natalia- 5,00, Mak Zofia- 5,00, Abbas Daniel- 5,00, Synowiec Roch- 5,00, Magot Michał- 4,92, Kozłowska Daria- 4,92, Kaleta Martyna- 4,87, Moś Paulina- 4,86, Sobczak Kacper- 4,86, Barczak Nikola- 4,85, Sobota Natalia- 4,85, Niełacna Nikola- 4,83, Habelska Hanna- 4,80, Taras Kinga- 4,79, Kowalczyk Zuzanna- 4,79, Zimoch Aleksandra- 4,79, Kulak Oliwia- 4,77.
28 uczniów LO otrzymało stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe.
Nagrody książkowe otrzymali także uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły: Martyna Domal, Nikola Barczak, Daniel Idczak, Daria Perysypkina.
Wyróżnieni zostali również uczniowie, którzy zajęli I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Ekologicznym pt. ,,Plastik- Nein. Danke”: Roch Synowiec, Nikola Barczak, Natalia Puchalska, Daniel Idczak, Kacper Tęsiorowski. Główną nagrodą jest wycieczka do Berlina.
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego, w szczególny sposób podziękowano nauczycielom, którzy udali się na emeryturę. Pani Ewa Stasik-Żyła- nauczyciel biologii i chemii oraz Pani Teodora Ziemba- nauczyciel języka niemieckiego, po wielu latach pracy w wieruszowskim ,,Koperniku”, udały się na zasłużony wypoczynek. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie podziękowali Paniom za lata aktywności zawodowej i trud włożony w wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi. Nie zabrakło oczywiście życzeń, aby ten nowy etap był czasem realizacji marzeń i pasji.
Tego dnia z murami liceum pożegnał się również o. Marcin Wrzochol, który uczył w naszej szkole religii. Mamy nadzieję, że nowe miejsce duszpasterskiej posługi przyniesie wiele satysfakcji.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami.
Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!
We wtorek w liceum odbył się „Piknik z Kopernikiem”. Od rana młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych. Święto sportu rozpoczęło się „belgijką”. Następnie odbyły się rozgrywki min.: w siatkówkę i koszykówkę pomiędzy poszczególnymi klasami.
W turnieju wzięli również udział uczniowie z oddziału przygotowawczego. Podczas dnia sportu młodzież uczestniczyła w wielu konkurencjach sportowych. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie klasy 2A : Sebastian Lis oraz Daniel Idczak a całość prowadzili nauczyciele nauczania fizycznego: pan Marian Bryłka oraz pani Joanna Kalarus.
Bardzo dziękujemy firmie LINDA EVENT z siedzibą w Kuźnicy Skakawskiej 98, która ufundowała w tym dniu dla społeczności szkolnej przekąski w formie szwedzkiego stołu. Zdrowe kanapki, kolorowe owocowe szaszłyki czy mini- hamburgerki, pozwoliły wszystkim nabrać sił przed kolejnymi rozgrywkami sportowymi.
Nie milkną echa zwycięstwa drużyny z województwa łódzkiego w jednym z największych konkursów historycznych w Polsce. Przypominamy, że w tamtym tygodniu, Marta Taras, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Wieruszowie, wygrała wraz ze swoim zespołem Olimpiadę Solidarności, otrzymując tym samym indeks na wymarzone studia.
Wszyscy w liceum jesteśmy podekscytowani i bardzo Marcie gratulujemy. Jednakże w wielu ośrodkach zaczęto zadawać sobie pytanie, dlaczego LO w Wieruszowie po raz drugi zostało laureatem tej Olimpiady.
Przypominamy, że w przedostatniej edycji wywalczyliśmy 2. miejsce w Polsce z naszym reprezentantem Michałem Pietrzakiem – dziś studentem Uniwersytetu Wrocławskiego . Wówczas również ogromnie się cieszyliśmy, choć odarci przez pandemię z finału w Szczecinie, nie mogliśmy poczuć olimpijskiej atmosfery do końca.
Prof. Jerzy Eisler, autor ponad 20 książek dotyczących historii najnowszej, obecny dyrektor warszawskiego oddziału IPN, powiedział o nas: Robicie w swojej szkole fantastyczną robotę.
Prezes Fundacji Solidarności, Pani Danuta Kobzdej, dodaje po finale: Gratuluję Panu, Panie Jarku, pasji, zaangażowania i świetnego podejścia do młodzieży.
Dr Konrad Rokicki , pracownik naukowy IPN, dodał: Pomiędzy Waszym filmem a innymi była przepaść. Po nim staliście się niekwestionowanym liderem. Wspaniała praca, bardzo dobre odpowiedzi na egzaminie ustnym.
Pani Elwira Górczak-Ulman - pracownik OKE w Gdańsku, autorka i współautorka podręczników do historii i WoS-u mówiła o nas: Wiecie, oglądałam przez te wszystkie lata prezentacje (przyp. Za nami już VIII edycja olimpiady) i jeszcze żaden film mnie tak nie wzruszył, rozłożyliście mnie na łopatki.
Pan Jarosław Solecki - opiekun grupy z województwa łódzkiego, nauczyciel: Mam w sobie wszystkie te wypowiedzi i pewnie będę je miał do końca swojej drogi zawodowej. Stworzyliśmy z tymi zespołami piękną olimpijską historię, wpisaną w naszego „Kopernika”. Kiedy w tamtym roku, tuż po zwycięstwie, mówiłem na portalu tugazeta.pl o tym, że jest jeszcze jakaś przestrzeń w tym konkursie, można było wówczas odnieść wrażenie, że to pycha i rodzaj cwaniactwa, ja jednak szczerze wierzyłem w Martę, w jej zaangażowanie, talent i swoje do tej pracy pomysły. Trzyetapowe eliminacje: praca nad stworzeniem filmu 15minutowego pt. “Solidarność jako wartość budująca narody”, następnie egzamin ustny i obrona swojej pracy przez 16 zespołów z całej Polski nie były łatwe. A jednak udało się, zrobiliśmy to po raz drugi, tym razem jednak zdobywając nie trzecie, nie drugie, a pierwsze miejsce w Polsce. Bardzo się cieszę, jestem dumny z Marty Taras , Przemka Maruszewskiego z II Liceum im S.Żeromskiego z Sieradza i Maćka Kaczuby z I LO im. J. Dąbrowskiego w Tomaszowie Maz. Bez nich i beze mnie, nie byłoby tego zwycięstwa. Staliśmy się zespołem ludzi z jednym celem i to chyba główna recepta na sukces. Chcę jednak podkreślić, że na ten sukces pracowało wiele osób - nie tylko Marta, Przemek, Maciej i ja. Bez zaangażowania naszych uczniów: Daniela Idczaka, który składał ze mną ten film, bez Dobrusi Rak, Tomka Kosa, Jakuba Królika, Jakuba Zagórskiego, Sebastiana Lisa, Jakuba Fijałkowskiego, Filipa Kowalczyka, absolwentów: Marcina Setlaka(pomoc montażu) i Kamila Prokopa(obsługa drona) i całej młodzieży wieruszowskiego “Kopernika” oraz grona pedagogicznego, które obdarowało nas ogromnym zaufaniem podczas realizacji filmu, nic by się nie wydarzyło i nic by nie dało upragnionego sukcesu. Człowiek nie jest samotną wyspą a my nie żyjemy na Herbertowskich archipelagach...W naszej szkole to zespół ludzi , który na moment stał się solidarny, stworzył atmosferę do działania , która przyniosła wygraną.
W historii tej Olimpiady nie zdarzyło się, że jakaś szkoła wystąpiła dwukrotnie w finale zostając jej laureatem. Ogromny sukces i zdziwienie, bo przecież pokonaliśmy reprezentantów najlepszych liceów w Polsce. W konkursie, w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 3500 uczniów, z 414 liceów i techników z całej Polski. LO im. M. Kopernika po raz drugi stało się laureatem z tym samym opiekunem i dwoma fantastycznymi absolwentami – Michałem Pietrzakiem i Martą Taras. Niech nas godnie reprezentują w świecie !
Pisano o nas w Urzędzie Marszałkowskim woj. łódzkiego, w Dzienniku Zachodnim ,w Dzienniku Łódzkim, radiu SUD, radiu Łódź, radiu Ziemi Wieluńskiej, radiu Niepokalanów,TIT,Sieradz.naszemiasto.pl,ele24.net , ewi24.net w Wiadomościach Sieradzkich i na Onet.pl. Film z relacji wręczenia nagród można obejrzeć na you tube, wpisując: Olimpiada Solidarności Sieradz.
Uczniowie z klas 1B,1A, 2A oraz 2B wraz z opiekunami pojechali na szkolną wycieczkę - grupa zwiedziła Kraków, Ojcowski Park Narodowy oraz ruiny zamku w Ogrodzieńcu
Uczniowie z klas 2a i 2b oraz 3ap i 3bp wraz z opiekunami spędzili trzy dni w sercu polskich Tatr. Grupa weszła na Gubałówwkę oraz Kasprowych Wierch ale był też czas relaksu na Krupówkach. Słoneczna pogoda sprzyjała górskim wędrówkom
"Niech wszystkie dzieci z Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Wieruszowie będą zdrowe, szczęśliwe, wolne i bezpieczne! Niech ich anioł zawsze idzie przed nimi na wszystkich drogich ich życia"- napisała pani Jadwiga Tomalkiewicz, absolwentka LO.
Bardzo dziękujemyi również życzymy Naszym uczniom , aby byli szczęśliwi, bezpieczni, zdrowi, kreatywni i zawsze uśmiechnięci. Z okazji tak wspaniałego i radosnego święta wszyscy uczniowie otrzymali dziś słodką niespodziankę
W dniu dzisiejszym grupa wolontariuszy z Liceum udała się wraz z dziećmi i wychowawcami z zaprzyjaźnionego Samorządowego Przedszkola im.K.Bezena w Wieruszowie do SP im. J.Korczaka.
Tu wolontariuszki pomagały jako animatorki w zorganizowanym dla dzieci pikniku z okazji Dnia Dziecka.Wszyscy wysłuchali koncertu zespołu "Spoko Loko", a jedną z atrakcji był przejazd bryczką. Na twarzach najmłodszych gościł cały czas uśmiech.
Relacja uczestników:
,,Piątek – był ostatnim dniem naszej wizyty w Cividale. Rano wszyscy razem wybraliśmy się do urzędu, gdzie powitała nas Pani burmistrz. Każdy kraj otrzymał drobny upominek oraz wszyscy dostaliśmy certyfikaty
Po wizycie w urzędzie udaliśmy się, aby zobaczyć „wirtualny balkon” – film ukazujący historie miasta w niekonwencjonalny sposób. Po seansie wróciliśmy do szkoły pracować nad e-magazynem. Gdy zjedliśmy lunch opuścili nas nasi przyjaciele z Francji, następnie pożegnaliśmy się z Duńczykami i poszliśmy na ostatni spacer do centrum. Przed naszym wyjazdem uściskaliśmy ostatni raz Włochów oraz Hiszpanów, zrobiliśmy ostatnie, pożegnalne zdjęcia i udaliśmy się na Weneckie lotnisko…’’ - Alicja, klasa 2b
Relacja uczestników:
,,Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Cividale del Friuli. Udaliśmy się tam do Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie mogliśmy zobaczyć ślady Wenedów i Celtów, czyli dawnych cywilizacji zamieszkujących to miejsce. Wiele z pozostawionych po nich przedmiotów zawierało motywy zwierzęce.
Zostaliśmy podzieleni na grupy i staraliśmy się znaleźć jak najwięcej różnych gatunków wśród wielu różnych eksponatów. Następnie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Opowiedziano nam o jego przeszłości. Okazuje się, że Cividale zostało założone jako rzymskie municypium przez Juliusza Cezara w 50 p.n.e., a jego pierwotna nazwa brzmiała Forum Julii.
Zwiedziliśmy również piękną Katedrę Santa Maria Assunta oraz przeszliśmy się po pięknych uliczkach tego miasteczka. Znajduje się tam również kamienny most zwany Ponte del Diavolo (Most Diabła). Wiąże się z nim legenda, która głosi, że pomimo wysiłków mieszkańcy Cividale nie mogli zbudować mostu na rzece Natisone. Zawarli więc pakt z Diabłem: "Zbuduję most w zamian za duszę pierwszego, który go przekroczy." Kiedy diabeł dotrzymał słowa, mieszkańcy przynieśli na most worek i wyszedł z niego pies. Biorąc pod uwagę porozumienie, Diabeł nie miał innego wyjścia, jak odejść z duszą psa. Dzięki jego poświęceniu mieszkańcy Cividale mogą swobodnie przekraczać most po dziś dzień.
Po zwiedzaniu miasta wróciliśmy do szkoły, a resztę dnia spędziliśmy wśród rodzin i naszych nowych zagranicznych przyjaciół poznanych podczas projektu. Tego dnia miał również miejsce Dzień Republiki Włoskiej, upamiętnia on wydarzenia z 2 i 3 czerwca 1946 roku, kiedy we Włoszech przeprowadzono referendum narodowe, doty-czące nowego ustroju. Mogliśmy zobaczyć włoskie flagi wywieszone w wielu miej-scach oraz paradę idącą przez miasto."-Wiktoria, klasa 3bp
Relacja uczestników: „Rozpoczęliśmy od wycieczki w góry nad rzeką Natisone, która przepływa przez Włochy i Słowenię.
Dowiedzieliśmy się w jaki sposób leśnicy obserwują zwierzęta żyjące na tych terenach. Okazało się, że można spotkać tutaj między innymi wilki, szakale, niedźwiedzie, sowy . Kolejnym etapem wycieczki było multimedialne muzeum etnograficzne w San Pietro w Słowenii poświęcone krajobrazowi od Alp Julijskich do Zatoki Triesteńkiej. Po południu w trakcie warsztatów każda grupa prezentowała zagrożone gatunki roślin i zwierząt w swoim kraju.’’- Kacper, klasa 2a
Relacja uczestników:
,,Rano wyjechaliśmy do Triest- miasta portowego nad Morzem Adriatyckim. Tutaj odwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Fizyki Teoretycznej (ICTP), które zostało założone przez Abdusa Salama w 1964 roku.
Centrum jest instytutem badawczym nauk fizycznych i matematycznych. Wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących zmian klimatycznych oraz odwiedziliśmy bibliotekę im. Marii Curie, w której znajduje się około siedemdziesiąt tysięcy książek. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji o naukowcach, którzy przybyli na badania do tego miasta. Kolejnym etapem było zwiedzanie XIX-wiecznego zamku Miramare w Zatoce Triesteńskiej wraz z przyległym parkiem. Po południu zapoznaliśmy się z ideą Slow Food odwiedzając jeden z najlepszych włoskich delikatesów- Eataly. Założyciele tych największych sklepów mieli cel aby nauczyć ludzi jedzenia po włosku-czyli delektowania się kuchnią śródziemnomorską, a także z poszanowaniem historii i tradycji. To cieszenie się z prostych produktów wysokiej jakości i lokalnych dostawców. Mieliśmy możliwość degustacji tych produktów oraz ich zakupu .’’ -Monika klasa 2b
Powered by aSc EduPage