Rok kalendarzowy, jak obliczono, liczy 365 dni. Rok szkolny jest z całą pewnością krótszy, ale jeszcze nigdzie na świecie nie obliczono dokładnie, ile dni powinien w sobie mieścić. W tej sprawie są dwa stanowiska. Nauczyciele twierdzą, że rok szkolny jest stanowczo za krótki, bo nie mieści się w nim program nauczania. Uczniowie natomiast twierdzą, że rok szkolny jest za długi, ponieważ program nauczania nie zawsze mieści się im w głowach.
Mimo niezgodności poglądów w sprawie rok szkolnego, wszyscy są zgodni co do jednego –że muszą się w nim zmieścić obchody ważnych świąt. Jednym z takich dni jest Dzień Edukacji Narodowej.
W tym dniu, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie, odbyła się akademia. Na uroczystość zaproszeni zostali - Starosta Powiatu Wieruszowskiego p. Stefan Pietras, przedstawiciel Rady Rodziców – p. Piotr Kowalczyk , emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji.
Po odśpiewanym uroczyście hymnie, przyszedł czas na przemówienie Pani Dyrektor Magdaleny Stachulec, która powitała gości i przypomniała wszystkim, czym jest Święto Edukacji Narodowej oraz złożyła podziękowała nauczycielom za ich pracę: „ Dziękuję za Państwa poświęcenie i serce wkładane każdego dnia w wychowanie młodych pokoleń. To właśnie Wy jesteście tymi, którzy prowadzą młodych ludzi do źródeł wiedzy, każdy z Was dokłada swoją cegiełkę w procesie edukacyjnym naszych uczniów, w kształtowaniu ich charakteru i osobowości”. Następnie Pani Dyrektor oddała głos Staroście Powiatu Wieruszowskiego p. Stefanowi Pietrasowi. Pan Starosta podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom oświaty i administracji. Wręczył też specjalne podziękowanie za wieloletnią pracę byłemu już dyrektorowi - p. Włodzimierzowi Matyi.
Do tradycji także weszło przyznanie wyróżnienia Starosty Powiatu dla jednego nauczyciela ze szkoły. W tym roku szkolnym, za szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze na szczeblu ogólnopolskim, główną Nagrodę Starosty i Zarządu Powiatu otrzymał - p. Jarosław Solecki, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.
Kolejnym wydarzeniem było podniosłe odczytanie przez dyrektora p. Magdalenę Stachulec listu gratulacyjnego dla p. Jarosław Soleckiego od Ministra Edukacji Narodowej – p. Przemysława Czarnka.
Po wzniosłych chwilach podziękowań i gratulacji ze strony Starosty, przyszedł czas na nagrodzonych przez Dyrektora LO nauczycieli.
W dowód uznania wyróżniono nauczycieli i pracowników. Nagrody Dyrektora wśród nauczycieli otrzymali: p. Magdalena Cicha-Blewąska , p. Edyta Nasiadek-Stegliński, p. Anita Giż, p. Jolanta Moska oraz p. Aleksandra Furman a wśród pracowników administracji i obsługi: p.Halina Krakuska, p.Monika Starzębska oraz p.Aneta Niesłona. Gratulujemy!
Po oficjalnej części przyszedł czas na część artystyczną. W tym roku zaprezentowaliśmy montaż taneczno-muzyczny. Śpiewała dla nas Joanna Kobielska – Dżem - „Do kołyski”, później obejrzeliśmy dostojny walc angielski w wykonaniu uczniów klasy drugiej i czwartej, wreszcie w swoim debiutanckim występie zobaczyliśmy dziewczyny z klasy pierwszej: Julię Małecką, Julię Grzelak, Annę Tomczyk i Magdę Andrzejewską w poetyckiej piosence Kwiatu Jabłoni i Sanah -„ Szary świat”.
Dzień Edukacji Narodowej to z pewnością święto nas wszystkich. Szkoła to przecież nie tylko zimne mury, klasy i korytarze. To przede wszystkim my wszyscy – uczniowie i nauczyciele razem. Edukacji nie da się bowiem oddzielić od ludzi. Jesteśmy jednym organizmem na dobre i złe.
Kolejny utwór „Bombonierka” Barbary Stępniak - Wilk i Grzegorza Turnaua brawurowo wykonała Martyna Domal. Ten słodki kabaretowy nastrój ożywił nasz występ i teraz w szybkim tempie przenieśliśmy się na pokaz współczesnego układu - aerobiku w wykonaniu uczennic klasy 3b.
Historia naszej szkoły miała już różne zespołowe występy , ale dawno już nie wiedzieliśmy perkusji i chłopaków , którzy chcieli nam coś zagrać. Grupa została stworzona na potrzeby naszej uroczystości, ale kto wie, może kiedyś okaże się, że ten premierowy występ był początkiem zupełnie nowej drogi dla nich właśnie.
Mamo, weź ode mnie tę odznakę / Nie mogę jej już używać / Ściemnia się, jest zbyt ciemno, by widzieć / Czuję się tak, jakbym pukał do bram nieba.
Mamo, zakop te pistolety / Nie mogę już z nich strzelać / Zimne czarne chmury zbierają się nisko / Czuję się tak, jakbym pukał do bram nieba.
Pukając do bram nieba -
Knock-knock-knockin' on heaven's door
W klasycznej, rokokowej balladzie Guns and Roses występowali przed nami Nikola Barczak, Michał Magot z klasy 4a, Kacper Sobczak z klasy 3a i Jakub Zagórski z klasy IIb - było gorąco i rockowo!
W finalnej zapowiedzi podkreślono rolę starszych pracowników oświaty i nauczycieli. Zauważono, że bez ich wkładu w edukację, nie byłoby wychowania naszych rodziców, a tym samym nie byłoby nas - uczniów. Ze specjalną dedykacją, oddając nasze serca dla emerytowanych nauczycieli, wystąpiła grupa wszystkich uczniów zaangażowanych w organizację uroczystości w pełnej miłości piosence zespołu Lady Pank - „Zawsze tam, gdzie Ty”.
Gorące brawa, podziękowania i życzenia zakończyły nasze obchody Dnia Edukacji Narodowej. Szkoła to my wszyscy – edukacja to ludzie.